گیگ نیوز

مدال‌های المپیک 2020 توکیو از بازیافت تلفن‌های هوشمند ساخته می‌شود - گیگ نیوز
Categories

مدال‌های المپیک 2020 توکیو از بازیافت تلفن‌های هوشمند ساخته می‌شود

با پایان یافتن المپیک 2016 ریو حالا همه توجه‌ها به سمت المپیک 2020 معطوف شده است. ژاپن به عنوان میزبان المپیک 2020 اعلام کرده که قصد دارد مدال‌های قرمانان این رقابت‌ها را از مواد حاصل از بازیافت وسایل الکترونیکی کوچک مانند گوشی‌های هوشمند بسازد.

المپیک ۲۰۱۶ ریو شب گذشته با قهرمانی کاروان المپیک امریکا به پایان رسید. در مراسم اختتامیه المپیک ریو نخست وزیر ژاپن حاضر شد و پرچم المپیک را از برزیلی‌ها تحویل گرفت. از حالا به بعد ورزشکاران سراسر دنیا چشم به ژاپن دوخته‌اند تا در المپیک ۲۰۲۰ توکیو توانایی‌های خود را به اثبات برسانند.

ژاپنی‌ها نیز در حال آماده کردن خود برای برگزاری المپیک بعدی هستند؛ به گزارش نشریه ژاپنی Nikkei، سازمان دهندگان المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو قصد دارند مدال‌های طلا، نقره و برنز این مسابقات را از مواد حاصل از بازیافت میلیون‌ها دستگاه الکترونیکی از رده خارج بسازند. هر سه فلز با ارزش طلا، نقره و برنز به‌شکل انبوهی در وسایل الکترونیکی بکار رفته‌اند و بازیافت آنها می‌تواند باعث استخراج این مواد گردد.

hedr

در المپیک ۲۰۱۲ لندن برای ساخت مدال‌ها از ۹.۶ کیلوگرم طلا، ۱۲۱۰ کیلوگرم نقره و ۷۰۰ کیلوگرم مس استفاده شده بود. این ارقام نشان می‌دهد که این کار برای ژاپنی‌ها چندان چالش بزرگی نیست چراکه ژاپنی‌ها از بازیافت وسایل الکترونیکی خود در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۴۳ کیلوگرم طلا، ۱۵۶۶ کیلوگرم نقره و ۱۱۱۲ تن مس تولید کرده‌اند. نکته جالب توجه اینجاست که مقدار طلا و نقره‌ای که در وسایل از رده خارج ژاپنی‌ها یافت می‌شود به‌ترتیب برابر با ۱۶ و ۲۲ درصد از کل ذخایر جهانی این فلزهاست.

سالانه حدود ۶۵۰ هزار تن وسیله الکترونیکی کوچک در ژاپن از رده خارج می‌شود که کمتر از ۱۰۰ هزار تن از آنها جمع آوری و بازیافت می‌شود. بطور طبیعی در اکثر مواقع فلزات استخراج شده از این وسایل در ساخت وسایل الکترونیکی جدید بکار می‌رود.

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>