پیشنهاد سردبیر

شبکه های اجتماعی ؛ اتاق شیشه ای نظارت

نویسنده ؛ حمید نجف(از مخاطبین گیگ نیوز): از كتك زدن سگ بی نوا گرفته تا سیلی خوردن بانوی زحمتكش دستفروش؛ از افشاگری فیشهای نجومی گرفته تا گیر دادن به طراحی پیراهن تیم ملی گرفته تا عكس و تصاویر مختلف افراد و مسئولان؛ دراین اتاق شیشه ای تقریبا همه چیز و همه كس زیر ذره‌بین هستند.

اتاق شیشه ای

چارلز کولی در کتاب خود به نام «سازمان اجتماعی»، ارتباط را چنین تعریف می کند:  ارتباط، ساز و کاری است که روابط انسانی؛ بر اساس و به وسیله آن به وجود می آید و تمام مظاهر فکری و وسائل انتقال و حفظ آنها در مکان و زمان بر پایه آن توسعه پیدا می کند. ارتباط، حالات چهره و رفتارها و حرکات و طنین صداها و کلمات و نوشته ها و چاپ و راه آهن و تلگراف و تلفن و تمام وسایلی را که اخیرا در راه غلبه بر مکان و زمان ساخته شده اند، همه را، در برمی گیرد.

afsordegie-shabakehaye-ejtemaei

رشد چشمگیر و شگرف تكنولوژی های ارتباطی و شبكه های اجتماعی عصر حاضر را به عصر ارتباطات  تبدیل ساخته؛ امروزه به همت بسترهای نوین ارتباطی و شبكه های مجازی كوچكترین رخدادی با سرعت نور و كمترین زمان به اطلاع میلیونها نفر در سراسر جهان رسانده می شود.

 هرچند این رویكرد ممكن است گاهی با بد اخلاقی هایی به رشد شایعات؛ تخریب افراد و حتی اشاعه فحشا منجر شود؛  اما زمینه های مثبت سرشاری را هم در دل خود دارد؛ تبادل اخبار؛ تعامل افكار؛ اطلاع رسانی؛ شفاف سازی ؛ ترویج فرهنگ و آموزش صحیح و بسیار موارد مفید دیگر كه می تواند در بستر این شبكه های  بكار رود و به تدریج زمینه های اصلاح امور را درپی آورد.

در كشور ما وجود شبكه های ارتباطی و اجتماعی مجازی  با فراوانی چشمگیر كاربران ؛ پل ارتباطی مستحكمی بنا نهاده كه تاثیرات عمیقی را روی سایر رسانه های موازی خود از جمله تلویزیون ؛ روزنامه ها  و دیگر ابزار رسانه ای گذاشته است .

در این روند معمولا اكثر اخبار و رویدادها در لحظات اول از طریق شبكه های اجتماعی مجازی به سرعت و در كمترین زمان به اطلاع میلیونها نفر از هموطنان ما می رسد ؛ دیگر نیازی به شهرت نیست ؛ كوچكترین عمل خوب و یا غیر اخلاقی افراد می تواند در بستر شبكه های اجتماعی طی چند دقیقه به سراسر جهان مخابره شده و متعاقب آن سیل واكنشهای مثبت و منفی كاربران هم جاری می شود ؛ واكنشهایی كه موج سنگین آن می تواند تاثیرات بسیار گسترده ای برای افراد رقم زده و بعضا جریان زندگی آنان را دستخوش تغییرات اساسی نماید.

از سوی دیگر وجود بستر ارتباطی قوی ؛ انتقال لحظه ای داده ها و فراوانی كاربران این شبكه ها ابعاد نظارتی خاص و دقیقی را هم در عملكرد دولتها  و دیگر دستگاههای اجرایی در پی دارد ؛ ابزاری  كه می تواند به نوعی با استفاده صحیح فرصتی  برای اصلاح و مقابله با ناهنجاریهای اجتماعی و مقابله با فساد ایجاد کند.

البته نگرانی هایی وجود دارد که همچنان ارباب رسانه در كنترل و جریان سازی در این شبكه ها هم نقش آفرینی کنند كه به واسطه سیل عظیم شهروند خبرنگاران (كاربران)  در این فضا كار سختی در پیش خواهند داشت .

به هر حال قرار گرفتن در این اتاق شیشه ای می تواند مزایایی بیش از معایب برای ما و كشور در پی داشته باشد به شرطی كه همگی بكوشیم تا در جهت صحیح از این امكان بهره ببریم ؛ بیائیم در كنار ارسال مطالب طنز و تفریحی گاهی نكات مغفول مانده اخلاقی و فرهنگی را هم به یكدیگر گوشزد كنیم .

بیائیم به جای ارسال و دست به دست كردن مشتی تصاویر غیر اخلاقی و جنسی كه ممكن است با چند كلیك ساده نهایتا  به دست فرزندان و اعضای خانواده خود ماهم برسد؛ از این بستر درجهت  رفع آلودگی های فضای واقعی جامعه خود بهره ببریم.
حمید نجف

شبکه های اجتماعی ؛ اتاق شیشه ای نظارت
برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا