بررسی

تفاوت پروکسی و vpn در چیست؟

فیلتر موجب شده است بسیاری از کسانی که قصد عبور از آن را دارند به VPNها و پروکسی‌ها روی آورند. در این میان هستند فعالین سیاسی و مدنی که از این ابزارها برای ناشناس ماندن در محیط سایبر استفاده می‌کنند. با این حال اکثر این افراد فرق میان این دو را نمی‌دانند و همین عدم برای شناخت از آن‌ها ممکن است از نظر امنیتی فعالین را دچار مشکل سازد. پس پیش از استفاده از آن‌ها، بهتر است شناختی از آن‌ها حاصل شود.
هر دو این تکنولوژی‌ها IPها را مخفی می‌سازند و توانایی عبور از فیلترینگ‌ها را دارا هستند؛ با این حال هر یک از آن‌ها با روش‌ها خاص خود این کار را انجام می‌دهند که در این میان تفاوت‌ها چشمگیری وجود دارد که آگاهی از آن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهد که بهتر انتخاب کنند.

پروکسی سرور‌ها

وقتی از پروکسی سرورها استفاده می‌شود، ارتباطی بین کامپیوترِ کاربر و اینترنت برقرار می‌شود که پروکسی در این میان به عنوان یک پل عمل می‌کند که این دو را به هم متصل می‌کند. تمام داده‌هایی که به کامپیوتر کاربران وارد یا خارج می‌شود، به همان صورت و بدون تغییری به پروکسی سرور وارد یا از آن‌ خارج می‌شود؛ در حالی که VPN داده‌های ارسالی و دریافتی بین خود و کاربر را رمزگذاری می‌کند. همین امر مهم‌ترین تفاوت بین VPN و پروکسی است. چرا که اطلاعات دریافتی و ارسالی به راحتی برای تامین کننده اینترنت(ISP)، دولت‌ها و اسنیفر‌ها قابل دسترسی است. همین باعث می‌شود که پروکسی سرورها برای کارهای جدی‌ای که نیاز به ناشناس ماندن دارد، مناسب نباشد.
علاوه بر این، پروکسی‌ها برنامه-محور هستند؛ به این مفهوم که ارتباط کل کامپیوتر را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند. به طور مثال، شما پروکسی را در مرورگر اینترنتی خود تنظیم می‌کنید، در نتیجه تنها اطلاعاتی که از طریق مرورگر شما ارسال یا دریافت می‌شود از کانال پروکسی عبور می‌کند نه ابزارها و برنامه‌های جانبی دیگری که در کامپیوتر خود دارید. البته باید در نظر گرفت اکثر برنامه‌ها و ابزارهای کامپیوتری، امروزه بخشی برای تنظیم پروکسی در خود دارند ولیکن هر یک از آن‌ها جداگانه نیازمند تنظیم هستند که این، کار را برای کسانی که می‌خواهند چندین ابزار را همزمان تحت پوشش پروکسی قرار دهند کمی سخت می‌کند

تفاوت پروکسی و VPN در چیست؟
HTTP پروکسی و Socks از شناخته‌شده‌ترین پروکسی سرورها هستند. HTTP پروکسی، قدیمی‌ترین ورژن پروکسی سرور است که صرفا برای انتقال داده‌های وب در نظر گرفته شده است و به همین علت مناسب وبگردی است. زمان استفاده از HTTP پروکسی‌ها باید در نظر داشت که یکی از بزرگترین ضعف‌های این پروکسی‌ها زمانی رخ می‌دهد که وبسایتی از جاوا اسکریپت یا فلش استفاده کرده باشد؛ در این زمان است که IP واقعی افراد به معرض نمایش در می‌آید. با این حال از آنجایی که این پروکسی سرورها اکثرا رایگان هستند و از سرعت بالایی برخوردارند، برای عبور از فیلترینگ و وبگردی آزاد، راه حل بسیار مناسبی است.
در حالی که HTTP پروکسی تنها می‌توانند به انتقال داده‌های وب سرورها بپردازد، Socks توان انتقال هر نوع ترافیک دیگری از جمله داده‌ها FTP سرورها و تورنت را دارد. همین امر باعث شده است که Socks در مقابل HTTP‌ پروکسی‌ها از سرعت کمتری برخوردار باشد.
اگر امنیت از دغدغه‌‌های شماست، پروکسی راه مطمئنی برای ناشناس ماندن در فضای اینترنت نیست و به اندازه کافی توان محافظت از شما را دارا نیست؛ در غیر اینصورت، برای عبور از سد فیلترینگ، با توجه به سرعتی که دارد، بسیار مناسبتر از گزینه‌های دیگر است.

سرویس VPN‌

این تکنولوژی در ظاهر بسیار شبیه به پروکسی سرورها عمل می‌کند ولی تفاوت مهمی در آن‌ها نهفته است. مهم‌ترین آن اینکه VPN به رمزگذاری اطلاعات می‌پردازد. به صورتی که با ایجاد تونلی رمزگذاری شده بین کامپیوتر کاربر و سرورِ VPN، داده‌ها را از درون آن به سرور و از آنجا به فضای اینترنت انتقال می‌دهد؛ به همین علت، دولت‌ها و ISPها تنها قادرند مشاهده کنند که افراد به VPN سرورها متصلند و تمام اطلاعات حداقل با یک الگوریتم ۱۲۸ بیتی رمزگذاری می‌شود که از چشم مانیتورکننده‌های دولتی و هکرها مخفی می‌کند.

با این حال باید توجه داشت که صاحبان سرور‌های VPN توانایی دسترسی به اطلاعات شما را دارند و به همین سبب باید در انتخاب شبکه‌های VPN بسیار دقت کرد و شرکت‌هایی را انتخاب کرد که قابل اعتماد هستند و اطلاعات مشتریان خود را نگهداری نمی‌کنند.

تفاوت پروکسی و VPN در چیست؟

علاوه بر این، VPN‌ها برخلاف پروکسی‌ها که برنامه-محور بودند و تنها ابزارهای خاصی را پوشش می‌دادند، کل ترافیک کامپیوتر را انتقال می‌دهد. انتقال اطلاعات از طریق پروتکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد که معروفترین آن‌ها L2TP، PPTP و OpenVPN است که در میان این‌ها PPTP از امنیت قابل‌توجه‌ای برخوردار نیست و به نسبت دو پروتکل دیگر آپدیت نیست؛ از همین رو به خوبی نمی‌تواند از شما در مقابل مجرمان اینترنتی و کنترل‌کننده‌ها محافظت کند.

با توجه به همه مزیت‌هایی که VPNها دارند، ایراداتی هم برای آن متصور است. اولین مورد، سرعت پایین آن در قیاس با پروکسی سرور است. چرا که فرآیند رمزگذاری و انتقال کل ترافیک سیستم‌عامل، سرعت انتقال داده را کاهش می‌دهد. همچنین، نبود VPN رایگان مطمعن است. برخلاف پروکسی سرور‌های عمومی که به صورت رایگان در اینترنت یافت می‌شوند، VPN رایگانِ مطمعن بسیار کم است. در نتیجه پرداخت هزینه برای VPN یکی از مواردی است که انگیزه استفاده از آن را کاهش می‌دهد.

در نهایت اینطور می‌توان نتیجه گرفت که استفاده و پیدا کردن پروکسی سرورها بسیار آسان‌تر از VPN است و این امر در کنار سرعت بالاتر پروکسی‌ها، می‌تواند برای افرادی که دغدغه امنیتی چندانی در فضای اینترنت ندارند بسیار مناسب باشد، ولی رمزگذاری VPN می‌تواند این دغدغه کاربران را به راحتی برطرف سازد، ولیکن از سرعت پایینتری برخوردار است که نیازمند، شکیبایی بیشتری است.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا