آیفون

چگونه باتری آیفون را شارژ کنیم که سایکل کمتری بیندازد و عمر باتری بیشتر شود ؟

آموزش استفاده درست از باتری آيفون :

شاید بتوان گفت که باتری، یکی از حساس ترین بخش‌های موجود در تلفن‌های هوشمندمان باشد. درست است که باتری‌ها معمولا عمری مفید تا چند سال محدود را دارند اما کاربران بازهم سعی می‌کنند که در این مدت، نهایت استفاده را از باتری داشته باشند. حال برای اینکه طول عمر این باتری‌ها را افزایش داد چه کار باید کرد؟ از ۰ تا ۱۰۰ شارژ نکنید!

احتمالا شنیده اید که تلفن‌های هوشمند چرخه شارژی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ مرتبه دارند و لپتاپ‌های اپل هم پس از ۱۰۰۰ باز شارژ شدن، تنها از ۸۰ درصد ظرفیت باتری استفاده می‌کنند. یکی از روش‌هایی که بسیاری از کاربران انجام می‌دهند، شارژ کردن باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد به صورت کامل است، اما شاید برخی ندانند که این کار باعث رخ دادن مشکلی به نام “تاثیر بر حافظه” می‌شود.

این مشکل چیست؟

مشکل تاثیر بر روی حافظه باتری، در حقیقت مربوط به عادت باتری درباره نحوه شارژ کردن دستگاهتان می‌شود. برای مثال، باتری شما همواره به یاد دارد که شما باتری را زمانی که به صفر می‌رسد شارژ نمی‌کنید. برای مثال، وقتی که باتری شما دربازه ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ می‌شود، باتری به خاطر دارد که ۴۰ درصد از ظرفیتش خالی مانده است (۰ تا ۲۰ و ۸۰ تا ۱۰۰ درصد). البته این مشکل برای باتری‌های قدیمی تر بوده و برای باتری‌های لیتیومی تلفن هوشمند شما به صورت دیگری است. در واقع شما باید اغلب باتری را شارژ کنید اما نه تمام روز و اینکه نباید بگذارید که باتری به صفر درصد برسد.

باتری را از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ نکنید!

قانون باتری‌های لیتیومی به این گونه است که پس از رسیدن شارژ باتری به کمتر از ۵۰ درصد، شما می‌توانید دستگاه را به برق وصل کنید. البته باز هم به یاد داشته باشید که به صفر درصد نرسد. اما این تمام ماجرا نیست؛ شما در واقع نباید باتری تا به طور کامل تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید، چرا که این کار باعث کاهش عمر باتری شما در مرور زمان خواهد شد.

آموزش استفاده درست از باتری آيفون

چه زمانی باید باتری را به صورت کامل شارژ کرد ؟

افراد ماهر در زمینه باتری معمولا پیشنهاد می‌کنند که کاربران باید باتری را هر یک ماه یک بار از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ کنند و برای باقی روزهای ماه به همان رویه ذکر شده در بالا ادامه دهند. این اقدام در واقع برای کالیبره کردن باتری دستگاه است که می‌تواند طول عمر باتری را افزایش دهد. جالب است بدانید که این موضوع برای لپتاپ‌های امروزی نیز کاملا صادق است!

آیا می‌توان هر شب، باتری تلفن هوشمند را شارژ کرد ؟

تلفن‌های هوشمند جدید به اندازه‌ای هوشمند هستند که زمان شارژ شدن کامل، دریافت انرژی را به طور کامل متوقف کند. برای همین، مشکلی نیست اگر تلفن هوشمند خود را از شب تا صبح به شارژ متصل کنید. البته اینجا باید اشاره کنیم که افراد ماهر در این زمینه پیشنهاد می‌کنند که در هنگام شارژ، تلفن هوشمند را از قاب خود خارج کنید؛ قاب‌هایی که منجر به افزایش حرارت دستگاه می‌شود.

آیا استفاده از شارژ سریع کار درستی است؟

بسیاری از تلفن‌های هوشمند اندرویدی موجود در بازار از ویژگی به نام شارژ سریع برخوردار هستند. سامسونگ با فناوری “شارژ فوق العاده سریع” مدتی است که در صحنه رقابت حضور دارد. موتورولا نیز با فناوری توربو شارژ خود، به شما وعده می‌دهد که با کمتر از ۱۵ دقیقه شارژ کردن دستگاه، بتوان تا ۸ ساعت از آن استفاده کرد! این تلفن‌های هوشمند معمولا از یک کد خاص در چیپست‌هایشان برخوردارند که به آن‌ها، Power Manager IC یا به عبارتی PMIC می‌گویند. به کمک این ویژگی، ولتاژ بیشتر از حد به باتری شما وارد شده که باعث شارژ شدن سریع آن می‌شود. محصولات اپل در حال حاضر از این ویژگی استفاده نمی‌کنند چرا که باعث گرمای بیش از حد باتری شده و گرمای زیاد، به نوعی یک دشمن برای باتری به شمار می‌رود! همچنین تاثیرات در دراز مدت موردی است که شاید برخی کاربران متوجه آن شده باشند. برای همین، اگر نیاز چندانی به این ویژگی ندارید، آن را خاموش کنید.

آیا می‌توان از هر شارژی استفاده کرد؟

اگر قرار باشد که از یک شارژر متفرقه برای شارژ کردن دستگاه خود استفاده کنید، ابتدا مطمئن شوید که مشخصات آن با مشخصات شارژر تلفن هوشمند خودتان برابری می‌کند. همچنین حتما مطمئن شوید که شارژری که استفاده می‌کنید، جنس اصلی باشد و نیز مورد تایید شرکت سازنده تلفن هوشمندتان باشد. شارژرهای ارزان که در بازار یافت می‌شود چندان برای باتری شما ایمن نیست و می‌تواند مشکلات بسیار جدی ایجاد کند!

چگونه باتری آیفون را شارژ کنیم که سایکل کمتری بیندازد و عمر باتری بیشتر شود ؟
برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا