نظامی

آشنایی با Crossbow زوبین، کمان زنبورکی یا تفنگ کمان + تصاویر

Crossbow (کراسبو) و یا کمان پولادی کمانی است که در حدود قرون وسطی در اروپا و سپس در عثمانی و ارتشهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین نمونه پیشرفته و خشابدار این سلاح توسط چینیها تحت عنوان چو-کو-نو به‌کار می‌رفت.

طرز کارکرد این سلاح بطوریست که از پیر و جوان هرکسی می‌تواند با آن نبرد کند و آموزش‌های طولانی نبرد با کمان را نیاز ندارد. همچنین بسبب کوک شدن مکانیکی کمان فرد کماندار می‌تواند قدرتی ورای قدرت کمان را دارا باشد. قدرت این کمان سبب اختراع تیرهایی باقدرت برای سوراخ کردن زره‌های شوالیه‌ها و پایان تسلط شوالیه‌ها بر جنگها شد.

این سلاح تا اختراع تپانچه همچنان علاوه بر قدرتمندترین سلاح فردی سلاح سوءقصد نیز بوده است. پس از فراگیر شدن سلاح‌های آتشین این سلاح برای شکار و تیراندازی به‌کار رفت. نمونه محدود مصرف نظامی آن را پس از کشف قاره آمریکا به سبب محدودیت باروت و نمونه بسیار محدود مصرف آن در جنگ جهانی اول بعنوان سلاح بیصدا را می‌توان دید. امروزه کمان‌های زنبورکی نوین در شکار و تیراندازی مورد مصرف قرار می‌گیرند. به‌ویژه چند کارخانه آمریکایی و روسی کمان‌های زنبورکی با کیفیتهای بسیار بالا تولید می‌کنند. امروزه دگر بار استفاده از این سلاح ها کاربرد وسیعی به خود گرفته؛ نمونه های کامپاند ( مرکب) امروزی قدرت و دقت بسیار بالایی برای شکار هرنوع حیوانی را دارا هستند و از این سلاح های بی صدا و کشنده در اررتش کشور ها به خصوص یگان های ویژه استفاده های زیادی میشود؛ و به دلیل قابلیت حمل ابزارالات جاسوسی شنود و حتی کلاهک های انفجاری به همراه تیر ها گاربرد های متنوع نظامی و جاسوسی نیز یافته اند.

برد و قدرت کراسبو ها و انواع مهمات

کراسبو شکاری دو نوع داره:

 

ریکروی کامپاندی

قدرتشون به پنداژ از ۱۵۰ تا ۲۵۰ پوند و سرعتشون از ۲۸۰ تا ۴۵۰ فوت در ثانیه است. برد مفیدشون زیر ۱۰۰ متره چون تیرشون افت زیادی پیدا میکنه ولی در صورت اصابت تا ۵۰۰ متر کشنده است. بخاطر افت زیاد تیر معمولا از دستگاه نشانه روی رددات چند نقطه یا دوربین با خطوط افت استفاده میشه.

تیرهاشون که به بولت معروفه ۵ جنس داره

چوبی
فایبرگلاس
کربنی
کربنی آلومینیومی
آلومینیومی

سرتیرش هم مثل کمون ۳ نوع داره: فیلد پوینت (برای تنظیم) – فیکسد بلید (تیغه ثابت) – تیغه مکانیکی

تیر یه کراسبو شکاری حتی معمولی به راحتی از تمام بدن شکار رد میشه و حتی معمولا پیدا هم نمیشه!!!

نباید با کراسبو خالی زد که بش میگن درای فایر و بازوهاش میشکنه حتی نباید تیر به اصطلاح سبک با کراسبوهای خیلی قوی زد چون اثر مشابه داره

قویترین کراسبو ها چه مدل هایی هستند و چه پنداژی را دارا هستند :

کراسبو های شکاری معمولا از ۲۸۰ تا ۴۵۰ فوت در ثانیه سرعت و از ۱۵۰ تا ۲۵۰ پونداژ دارند.

بر خلاف تصور عام کراسبو با پونداژهای بالاتر از کمان قویتر نیست بلکه این بالا بودن پونداژ برای جبران طول کشش کم اشون هست مثال:

کمان کامپاند 60 پوندیطول کشش 30 اینچسرعت 350 فوت در ثانیه
کراسبو کامپاند 200 پوندیطول کشش 20 اینچسرعت 350 فوت در ثانیه

(Hard Hybrid Cams)

کم های هارد و هیبریدی هم به تازگی در کراسبوها استفاده میشه (مثل عکس) که سرعت شون رو تا ۴۵۰ فوت در ثانیه بالا میبره البته شوک حاصل از این قدرت تو کراسبو به دست تیرانداز نمیرسه ولی این کار رو با کمان کامپاند نمیشه کرد (حداقل فعلا) چون از شوک زیاد ممکنه کمون از دست تیرانداز بیفته و اگر هم نیوفته تیراندازی باش خیلی سخت میشه

برسی سیر تکاملی پیشرفت و به کار گیری کراسبو ها

کراسبو ها یا معادل فارسیش زوبیم سلاح هایی که من بیشتر توی فیلم های تاریخی و قرون وسطایی دیدم .سلاح هایی که به دلیل مزیت هایی مثل سایلنت بودن و توانایی کشتن بالا در هر رنج از برد!! و نیز دقت بالاتر نسبت به کمان های معمولی و توانانایی پرتاب انواع دارت های کوچک و بزرگ، تا به امروز هم شاهد تولید و استفاده از این نوع سلاح ها هستیم و با توجه به پیشرفت علم و تکنولژی شاهد بهبود های زیادی زیادی در عمل کرد و قدرت و دقت این مدل ها هستم اما کماکان ساختار و سیستم کلی شبیه همون مدل های قرون وسطایی هست.

در کل نمونه های اولیه در اوایل قرون وسطا روی کار اومدن و به تدریج از مدل های ساده با بازوی چوبی تا مدل های پیشرفته تر با بازوی فلزی و ماشه دار در اواخر قرون وسطا و دوران لویی ها تکامل پیدا کردند، و انگار تنوع و نوع آوری و هنر در ساخت این کراسبو ها تمومی نداره اما با روی کار آمدن باروت و تفنگ ها به تدریج پیشرفت و توسعه ی این مدل ها متوقف شد و جای خود را به انواع تفنگ های سر پر باروتی داد،

اما پس از یک دوره طولانی رکود اخیرا به دلیل قابلیت هایی که قبلا بهش اشاره شد دوباره شاهد رواج کراسبو ها ( معادل فارسی زوبیم) هستیم، با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در قرون اخیر شاهد روی کار آمدن ابداعات نسل های جدیدی از کراسبو ها با قابلیت های برتر هستیم، کراسبو های امروزی برخلاف کراسبو های قرون وسطایی که از آهن و چوب و موی دم اسب ساخته میشدن از انواع مواد جدید مثل انواع آلیاژ ها و مواد پلیمری برتر ساخته میشن، قابلیت نصب دوربین و اروگونیک قنداق و ماشه شبیه به تفنگ های رایج در این مدل های جدید کاربرد این سلاح های جالب رو بسیار راحت تر از گذشته کردند، غییر مهم دیگری که در کراسبو های امروزی مشاهده میشه استفاده از بازو های مرکب پیچیده شبیه به کمانهای کمپاند هستیم که بهره بری بیشتر از انرژی توسط بازوی کوتاهتر و جمع و جورتر رو ممکن کردند.

کلاس های اسپورت و مسابقاتی که همانند تفنگ های بادی و خفیف باشگاهی مسابقاتش هم رایجه!! این مدل ها کلا از کلاس باشگاهیشون پیداست که هدف رسیدن به نهایت دقت هست، و برای رسیدن به این مهم شاهد تغییراتی در سیستم ماشه و انتقال نیرو و ریل هدایت دارت هستیم، و حتی مدل های کوچکتر که از قدیم برای معموریت های مخفی و خاص استفاده قرار میگرفتن کار هایی مثل سوئ قصد ها.

منبع : میلیتاری

آشنایی با Crossbow زوبین، کمان زنبورکی یا تفنگ کمان + تصاویر
برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا