نظامی

زنده ماندن در شرایط سخت قسمت سوم : طرح ريزي براي شرايط سخت و كيتهاي مورد استفاده در شرايط سخت

طراحی برای شرایط سخت چیزی نیست جز پیش بینی چیزی كه ممكن است اتفاق بیفتد و شما را در شرایط سخت قرار دهد و مرحله بندی كردن برای افزایش دادن شانس زنده ماندن . بنابراین ، طراحی به معنای آماده شدن است . آماده شدن یعنی داشتن وسایل لازم برای زنده مانــدن و دانستـن این كه چگونه از آنها استفاده كرد . مردمی كه در مناطق برفی زندگی می كنند خودروهای خود را آماده عبور از جاده های خراب می سازند . آنها به خودروهای خود تایرهای مخصوص حركت در برف می بندند ، به انتهای وسیله بار اضافی می دهند و یك پارو و مقداری نمك و پتو با خود حمل می كنند . مثال دیگری از آماده شدن ، پیدا كردن خروجی اضطراری در هواپیما در هنگام پرواز است . آماده شدن می تواند همچنین به معنی دانستن مسیر خود جهت حركت و آشنا شدن با منطقه است . نهایتاً ، طراحی حالات فوق العاده نیز ضروری است .
نكات مهم در طراحی
طراحی جزئی نگر و دقیق در تمامی شرایط خصوصاً شرایط سخت بسیار ضروری است . گنجاندن ملاحظات مربوط برای زنده ماندن در طی مأموریت در ضمن طراحی شانس شما برای زنــده ماندن در شرایــط اضطراری را تقویت می كند . مثلاً اگر وظیفه شما ایجاب می كرد كه شما در یك محل كوچك و بسته كار كنید كه نتوانید مقدار زیادی بار به آنجا ببرید ، طراحی كنید كه كجا می توانید شما كوله پشتی و سایر تجهیزات خود را قرار دهید . آنها را در جایی قرار دهید كه مانع خارج شدن سریع شما از محل نگردد و در عین حال آماده استفاده ودست پیدا كردن سریع نیز باشید.
یك بُعد مهم در طراحی در نظر گرفتن ملاحظات بازدارنده پزشكی است . اطمینان از اینكه شما مشكل دندانی ندارید و ایمنی زایی درست به شما كمك می كند تا از مشكلات دندانپزشكی و بهداشتی در امان باشید . یك مشكل دندانی در شرایط سخت تمركز شما را برای تفكر كردن در مورد مشكلاتی كه با آنها مواجه هستید می كاهد . عدم توانایی در سرحال نگه داشتن خود ممكن است بدین معنی باشد كه بدن شما در مقابل بیماری هایی كه در منطقه هستند ایمن نیست.
آماده كردن حمل نمودن یك كیت مخصوص شرایط سخت به همان اندازه مهم است كه ملاحظات مطرح شده در بالا . تمامی هلی كوپترهای ارتش دارای كیت های مخصوصی هستند كه طبق منطقه عملیاتی آنها تهیه می شوند . كیت هایی برای شرایط روی آب ، آب و هوای گرم و یك جلیقه نجات هوانوردی در آنها وجود دارند . ( برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد این كیت ها و محتویاتشان به ضمیمه A مراجعه كنید . ) اگر شما یك هوانورد نیستید ، شما احتمالاً به این كیت ها یا جلیقه نجات دسترسی ندارید . با این حال ، اگر شما بدانید كه این كیت ها محتوی چه چیزهایی هستند ، این به شما كمك می كند تا كیت خود را طراحی كرده و آماده سازید .
حتی كوچــك ترین كیت ، اگر درست تهیه شده باشد ، وقتی كه با مشكل مواجه می شوید بسیار باارزش است . قبل از تهیه كیت خود ، به مأموریت واحد خود ، شرایط حاكم بر عملیات و تجهیزات و ادوات واحدتان توجه كنید .

كیت های مخصوص شرایط سخت
محیط در انتخاب وسایل مورد نیاز در كیت شما نقش اساسی دارد . شما چقدر تجهیزات در كیت بگذارید ؟ این بستگی دارد كه چگونه آن را حمل می كنید . كیتی كه خودتان حمل می كنید باید كوچكتر از آن باشدكه با خودرو حمل می شود . همواره وسایل كیت خود را به صورت لایه لایه بچینید و مهمترین وسایل را نزدیك بدن قرار دهید . مثلاً نقشه و قطب نما را همواره باید در دسترس داشته باشید . وسایل كم اهمیت تر را در قسمت بار قرار دهید . وسایل بزرگ را در كوله پشتی قرار دهید .
در آماده سازی كیت خود ، وسایلی را انتخاب كنید كه بیش از یك كاربرد دارند . اگر شما دو وسیله دارید كه كار یكسانی می كنند ، از یكی از آنها برای كار دیگری استفاده كنید . وسایل را دولا نكنید زیرا سبب افزایش وزن و اندازه كیت می شوند .
كیت شما نیاز به ارزیابی دارد ، شما فقط به وسایلی نیاز دارید كه نیاز شما را برطرف می كنند و یك وسیلـه ای می خواهید كه آن وسایل را در خود نگه دارد . برای این جعبه شما می توانید یك جعبه كمكهای اولیه ، یك جعبه مهمات و یا وسیله مناسب دیگری انتخاب كنید .

این جعبه باید :

● ضد آب
● به راحتی قابل حمل یا متصل كردن به بدن
● قابل دسترس آسان
● بادوام باشد .
■ در داخل كیت شما باید وسایل زیر را داشته باشید :
● وسایل كمكهای اولیه
● قرص تصفیه آب
● وسایل تهیه آتش
● وسایل علامت دهی
● وسایل تهیه غذا
● وسایل تهیه سرپناه
■ مثالهایی از این وسایل عبارتند از :
● آتش زنه ، كبریت فلزی ، كبریتهای ضد آب
● سیم تله
● آینه علامت دهی
● قطب نمای مچی
●نخ ماهیگیری
● قلاب ماهیگیری

● شمع
● عدسی كوچك
● قرص اكسی تتراسایكلین ( ضد اسهال یا عفونت )
● قرصهای تصفیه آب
● پتو
● تیغ جراحی
● اسكالپ وین ( سوزن پروانه ای )
●ظرف ذخیره اب
● چسب
● سوزن و نخ
● چاقو
● بعلاوه یك سلاح اگر شرایط ملزم كند .

تكنيكهاي زنده ماندن را در اين مقاله بخوانيد وتمرين كنيد . به مأموريت واحد خود و شرايط محيطي كه واحد عمليات مي كند توجه داشته باشيد ، سپس كيت خود را آماده كنيد .

زنده ماندن در شرایط سخت قسمت اول : اقدامات بقا

زنده ماندن در شرایط سخت قسمت دوم : روانشناسی بقا

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا