نظامی

معرفی سلاح انفرادی M4 Carbine سلاح سازمانی ارتش آمریکا

ام۴ کارابینبه انگلیسی: (M4 carbine) به خانواده‌ای از کارابین‌های (انواع کوچک‌شده) تفنگ ام۱۶ گفته می‌شود که همگی الگوگرفته از اسلحه ای‌ آر ۱۵ به طراحی یوجین استونر در شرکت آرمالایت هستند. ام۴ کارابین در واقع نوع کوتاه‌شده و سبک‌شده تفنگ تهاجمی ام۱۶آ۲ است و با آن ۸۰ درصد اشتراک قطعات دارد. تولید ام۴ در سال ۱۹۹۴ در شرکت کلت آغاز شده و هم‌اکنون به همراه‌ام۱۶آ۴ سلاح سازمانی اصلی ارتش آمریکاست و در بیشتر واحدها جای مدل قدیمی‌تر ام۱۶آ۲ و سلاح کمری برتا ام۹ را گرفته‌است.

M4Carbine

مقدمه

تفنگ های تهاجمی(Assault gun)  مهمترین سلاح یک سرباز در میدان نبرد است . این تفنگ ها معمولاً کالیبرهای ۶۲ / ۷ یا ۵۶ / ۵ میلی متر را شلیک می نمایند و برای هدف قرار دادن اهداف در مسافت حدود m 600 قابلیت اطمینان، تعمیر و نگهداری آسان ، وزن کم و جابجایی راحت ، سادگی در کاربرد و … از ویژگی های مهم و حیاتی یک تفنگ تهاجمی است .

برای مثال تفنگ G3 (ژ-س)   یکی بدترین تفنگ های تهاجمی است وزن زیاد ، گیرکردن مکرر تیر در لوله ، تکان ( لگد ) شدید هنگام شلیک و … از اشکالات مهم این سلاح است . شاید مهمترین نکته ای که سبب معروف شدن این سلاح است اثر وحشتناک گلوله ی آن بر روی فرد است که به علت شکل خاص پروفیل نرمی است و سبب ایجاد جراحت های مرگباری می گردد .

بگذریم در این مقاله سعی داریم دوستان را با اسلحه ی تهاجمی سربازان آمریکایی یعنی خانواده ی M16  آشنا کنیم. در سال ۱۹۴۸ یعنی پس از جنگ جهانی دوم بخش تحقیقات ارتش ایالات متحده نیاز خود را به یک سلاح تهاجمی جدید برای سربازان پیاده اعلام نمود .

tumblr_nhmmdh31R41skaxu8o1_1280

نارنجک انداز ام ۲۰۳ متصل شده به ام ۴

کار طراحی به بخش آرمالیت از شرکت هواپیما سازی فرچایلد واگذار شد . سلاح جدید باید دارای کالیبر ۵۶ / ۵ می بود و توانایی نفوذ به کلاه آهنی استاندارد از فاصله ی ۵۰۰ متری را می داشت .

سلاح جدید توسط سر طراح کمپانی ( یوجین استونی ) و بر پایه ی سلاح قبلی او یعنی AR – ۱۰  طراحی گردید . نمونه های اولیه در سال ۱۹۶۸ ساخته شد که نتایج جالبی در بر نداشت . سلاح جدید AR – ۱۵ نام گرفت و بعدها نام معروف M 16  بر آن گذاشته شد .

در سال ۱۹۵۹ امتیاز تولید سلاح به کمپانی کلت واگذار گردید . انواع اولیه M16 مشکلات زیادی داشتند . طی سال های ۶۵ تا ۶۷ در خلال جنگ ویتنام ، عملکرد ضعیف سلاح در آب و هوای به شدت مرطوب آن کشور و ایراداتی مانند گیر کردن تیر و از کار افتادن سبب وارد آمدن تلفات سنگینی به نیروهای ایالات متحده گردید . طرف  مقابل  نیروهای  آمریکایی  یعنی ویتنامی ها ، از سلاح منحصر به فرد AK – ۴۷   ( کلاشینکف ) بهره می جست .

m4-carbine-006

استیل در دست گرفتن ام ۴ حین شلیک

پس از جنگ ویتنامی اصلاحات متعددی بر روی سلاح انجام گرفت و این سلاح به یکی از بهترین سلاح های جهان بدل گشت .

گونه های مختلفی از سلاح M 16  ساخته شده که آخرین مدل بهسازی شده در سال ۱۹۹۴ معرفی گردید . ( M 16 A4  ) بدنه ی سلاح از آلومینیوم ریخته گی است و گلنگدن از نوع چرخشی می باشد . وزن سلاح ۴ / ۳ کیلوگرم و یک ریل در زیر لوله امکان نصب نارنجک انداز M253  بر روی سلاح را می دهد . دوربین های مختلفی برای سلاح طراحی و عرضه گردیده .

لوله دارای ۶ خان راستگرد می باشد و اسلحه به طریق فشار گاز باروت مستقیم مسلح می شود .سرعت نواخت تیر بین ۷۰۰ تا ۹۵۰ تیر در دقیقه است و سرعت خروجی گلوله از لوله ۹۵۰ متر بر ثانیه می باشد .

گونه ی کوچکتری از سلاح با نام M4 A1 نیز عرضه گردیده که در کلاس کاربین است ( تفنگ های بین تفنگ تهاجمی و مسلسل های کوچک ) M4 دارای قنداق تلسکوپی است و طول لوله آن کوتاه تر شده . بنابراین برای مأموریت های درون شهری و ضد ترور مناسب می باشد .

M4w-att

لوازم جانبی اصلی ام ۴ – شماره ۱

بسیاری از نیروهای نظامی و انتظامی از M 16 استفاده می نمایند و بسیاری از کشورها نیز سلاح را تحت لیسانس تولید می کنند .  حزب ا… لبنان نیز از این سلاح به طور گسترده بهره می برد .

امتیازهای ام۴ با انواع معمولی ام۱۶ شامل اندازه کوچک‌تر و جمع و جورتر (۸۴ سانتی‌متر در مقایسه با ۱۰۰ سانتی‌متر با قنداق گشوده) و وزن سبک‌تر (۲٫۸۸ کیلو در مقایسه با ۳٫۲۶ کیلو وزن خالی ام۴ و ام۱۶)، لوله کوتاهتر (۳۷ سانتی‌متر در مقایسه با ۵۰٫۸ سانتی‌متر)، و قنداق قابل تنظیم و چندوضعیتی می‌شود. در مقابل به دلیل خصوصیاتی همچون شتاب کمتر گلوله (۸۸۴ متر بر ثانیه در مقابل ۹۴۸ متر بر ثانیه)، صدای بیشتر و فشار بیشتر بر روی برخی بخش‌های تفنگ به دلیل کوتاهی لوله و سیستم گاز و همچنین احتمال بیشتر داغ کردن نسبت به‌ام۱۶ مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

SOPMOD_2-2005

لوازم جانبی اصلی ام ۴ – شماره ۲

ویژگی‌ها

این جنگ‌افزار با عملکرد گاز باروت بازمسلح می‌شود، با هوا خنک می‌شود و دارای قنداق جمع‌شونده است. کلید گزینش آتش این سلاح دارای حالت‌های نیمه‌خودکار و شلیک سه گلولهٔ پی‌درپی می‌باشد. همچنین این اسلحه قابلیت نصب نارنجک‌انداز ام۲۰۳ را نیز داراست.

وزن آن در حالت خالی ۲٫۸۸ کیلو و با خشابی سی‌فشنگه ۳٫۱ کیلوگرم است. درازایش با قنداق باز ۸۴۰ میلی‌متر و با قنداق جمع‌شده ۷۵۶ میلی‌متر، برد مؤثر آن ۵۰۰ متر در نشانه‌گیری نقطه‌ای و تا ۶۰۰ متر در نشانه‌گیری محیطی، شتاب گلوله در هنگام خروج از لوله ۸۸۴ متر بر ثانیه و نرخ آتش تئوریک آن ۷۰۰ تا ۹۵۰ گلوله در دقیقه می‌باشد.

cardboard_m4_carbine_by_drzoidberg96-d4sjmlg

در سال ۲۰۰۵ قیمت خرید هر قبضه‌ام۴ توسط ارتش آمریکا از شرکت کلت به همراه تجهیزات جانبی ۱۴۴۶ دلار بوده‌است.

 

مشخصات

کشور سازنده : آمریکا

کالیبر : ۴۵ * ۵٫۵۶ میلیمتر ناتو

حالات شلیک :

۱- تک تیر

۲- سه تیر (three-round burst ) ( در این حالت با هر بار فشار دادن ماشه سه تیر شلیک می شود . از مزیتهای آن در نشانه گیری است که با یک بار نشانه گیری دقیق ، می توان سه تیر به سمت دشمن شلیک کرد )

۳- رگبار ( حالت رگبار در مدل ام۴آ۱ وجود دارد که در این مدل حالت سه تیر وجود ندارد )

طول اسلحه : ۸۵۰٫۹ میلیمتر ( ۳۳٫۵ اینچ )

طول لوله : ۳۶۸٫۳ میلیمتر ( ۱۴٫۵ اینچ ) ( لوله این اسلحه در نوع ام۴آ۱ سنگین تر بوده و دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرما در آتش مداوم در حالت رگبار است )

وزن اسلحه بدون خشاب : ۲٫۹۴ کیلوگرم ( ۶٫۵ پوند )

وزن اسلحه با خشاب : ۳٫۴ کیلوگرم ( ۷٫۵ پوند )

برد مؤثر : ۳۶۰ متر

برد نهایی : ۳۶۰۰ متر

میزان آتش : ۷۰۰ الی ۹۵۰ تیر در دقیقه

سرعت گلوله در سرلوله ( سرعت اولیه گلوله ) : ۹۵۰ متر بر ثانیه ( ۲۹۷۰ فوت بر ثانیه )

خشاب : ۳۰ تایی

 

منبع : military.com/equipment/m4-carbine

 

ok

2 دیدگاه

2 Comments

  1. ناصر

    ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۴:۲۱ قبل از ظهر

    سلام با تشکر مطلب مفیدتون لطفا درباره بیشتر سلاح های روز هم مطلب بذارید

  2. راوند

    ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۸:۱۷ قبل از ظهر

    با سلام از مهندس علی قنبری برای مطالب بسیار جالبشان کمال تشکر را داریم.

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا