نظامی

آشنایی با «رود مقدس» و «پیکان پنهانکار» هند که مهمان ارتش ایران هستند

همکاری های ایران و هند با سفر نخست وزیر این کشور به تهران، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و در کنار هیئت بزرگ سیاسی – اقتصادی سرزمین ۷۲ ملت به کشورمان، ۲ فروند شناور جنگی هندی نیز به منظور حفظ و ارتقای سطح تعاملات بین دو کشور وارد منطقه یکم دریایی نیروی دریایی ارتش در بندر عباس شده و به مدت ۴ روز مهمان کشور ما خواهند بود.
شناور INS Ganga و INS Trikand دو ناو محافظی هستند که از نیروی دریایی هند، این روزها در کشور ما حضور دارند که با توجه به اهمیت این سفر و شناورهای حاضر در آن، در ادامه با این دو ناو هندی آشنا می شویم.

INS Ganga
این ناو محافظ هندی که با کد F22 در نیروی دریایی هندوستان شناخته می شود از سری ناوهای محافظ کلاس Godavari محسوب می شود. این ناوها از جمله اولین طرح هایی بودند که به صورت بومی در داخل هندوستان ساخته و به ارتش این کشور تحویل داده شدند. شرکت هندی Mazagon Dock با مسئولیت محدود سازنده شناورهای این کلاس است.
شناور INS Ganga به تاریخ ۳۰ دسامبر ۱۹۸۵ میلادی وارد خدمت شده و ۳۸۵۰ تن وزن دارد. این ناو محافظ با طولی در حدود ۱۲۶ متر و عرض ۱۴٫۵ متر ۳۱۳ نفر خدمه داشته و از دو موتور توربین بخاری به قدرت هر کدام ۳۰ هزار اسب بخار نیرو می گیرد.

INS Ganga

INS Ganga

 

سرعت نهایی این شناور ۵۰ کیلومتر در ساعت بوده و با سرعت ۲۲ کیلومتر بر ساعت می تواند تا مسافت ۷۲۰۰ کیلومتر را طی کند. رادارهای جستجوی سطحی، هوایی و کنترل آتش مثل سری Signaal ، MR-103 ، EL/M-2221 و MPZ-310 بر روی این شناور نصب شده است. سامانه سونار این شناور نیز توسط شرکت هندی بهارات تامین شده است و همچنین، سامانه های جنگ الکترونیک و پرتاب کننده های چف و فلیر نیز بر روی این ناو نصب شده است.
در بخش تسلیحات، این شناور با ۴ تیر موشک روسی SS-N-2D Styx ساخت شوروی سابق مسلح شده است. برد این موشک در حدود ۸۰ کیلومتر بوده و از یک سر جنگی به وزن ۴۵۴ کیلوگرم استفاده می کند. در بخش ضد هوایی این شناور با ۲۴ تیر موشک باراک با برد ۱۲ کیلومتر و ارتفاع درگیری ۵٫۵ کیلومتر مسلح شده است.
آشنایی با «رود مقدس» و «پیکان پنهانکار» هند که مهمان ارتش ایران هستند +عکس (اماده)
در بخش توپها INS Ganga به یک قبضه توپ دو لول ۵۷ میلی متری مدل AK-725 با نواخت تیر ۲۰۰ گلوله در دقیقه و ۴ قبضه توپ ۳۰ میلی متری AK-230 با نرخ آتش ۲ هزار گلوله در دقیقه مجهز شده است.
در بخش ضد زیردریایی نیز این ناو محافظ با ۶ پرتابگر ۳۲۴ میلی متری اژدر مسلح شده است. INS Ganga همچنین توانایی حمل دو بالگرد در نمونه های سی کینگ یا Chetak را دارد. Ganga نام رودی است که در کشور هندوستان جریان داشته و مقدس ترین رود در آیین هندو به شمار می آید.
اما ناو محافظ دیگری که به بندرعباس آمده، یکی از پیشرفته ترین ناوهای نیروی دریایی هند و ساخت کشور روسیه است که از ترکیب طراحی پنهان کار و قدرت آتش بسیار بالا بهره می برد. INS Trikand با شماره بدنه F51 از کلاس شناورهای Talwar است. این ناوها توسط شرکت روسی بالتیک در سنت پترزبورگ ساخته شده است. نیروی دریایی هند ۶ فروند از این ناوها را سفارش داده و هر ۶ فروند را نیز در حال حاضر در خدمت دارد.

INS Trikand

این ناوهای محافظ جزو اولین شناورهای هندی به حساب می آیند که در آن از طراحی پنهانکار استفاده شده است. این شناور در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ خدمت خود را در نیروی دریایی هند آغاز کرده است و وزن در حدود ۴۴۴۸ تن، طول آن ۱۲۴ و عرض آن ۱۵ متر است. این شناور دارای حدودا ۲۲۰ نفر خدمه و ماندگاری یک ماهه در دریا است.
این شناور از دو توربین گازی ترکیبی و دو توربین گازی تقویت کننده استفاده می کند که در مجموع قدرتی در حدود ۶۴۰۷۰ اسب بخار را برای این شناور ایجاد می کند. INS Trikand می تواند با سرعت ۵۹ کیلومتر در ساعت حرکت کرده و با سرعت ۲۶ کیلومتر در ساعت می تواند ۸۹۸۰ کیلومتر را طی کند.
این شناور هندی از ترکیبی از رادارهای جستجوگر سطحی، هوایی و کنترل آتش مثل:Fregat M2EM، ۳Ts-25E Garpun-B ، MR-212/201-1 ، JSC 5P-10E Puma و MR-90 Orekh مجهز شده است. سامانه جنگ الکترونیک TK-25E-5 و پرتابگرهای چف نیز بر روی این شناور نصب شده است.

INS Trikand

INS Trikand

اما در بخش تسلیحات با شناوری رو به رو هستیم که به خوبی تجهیز شده و می تواند در برابر اکثر تهدیدات به خوبی از خود دفاع کرده و در عین حال تهاجم موثری را نیز به انجام برساند. سلاح ضد کشتی این شناور ۸ تیر موشک کروز مافوق صوت براهموس است که به صورت مشترک توسط روسیه و هند بر پایه موشک یاخونت طراحی و توسعه یافته است.
این موشک با بردی در حدود ۲۹۰ کیلومتر، سرعت ۳ ماخ و سر جنگی ۳۰۰ کیلوگرمی برای اکثر شناورهای جنگی دنیا می تواند در حد یک تهدید ویژه به حساب آید که این موشک از پرتابگرهای عمودی در این کشتی شلیک می شود.
در بخش ضد هوایی این شناور با ۲۴ تیر موشک Shtil-1 که گونه دریایی موشک های Buk است مجهز شده که توان درگیری با اهداف هوایی تا فاصله ۵۰ کیلومتر و ارتفاع ۱۵ کیلومتر را دارند. هچنین ۸ تیر موشک ضد هوایی ایگلا -۱ ایی نیز با هدایت فروسرخ بر روی این ناو نصب شده است.
در بخش توپها این ناو هندی به یک قبضه توپ ۱۰۰ میلی متری A-190E با نواخت ۸۰ تیر دقیقه و برد ۲۰ کیلومتر علیه اهداف سطحی و ۱۵ کیلومتر بر علیه اهداف هوایی مجهز است. دو توپ ۳۰ میلی متری و ۶ لول مدل AK-630 با نواخت تیر ۵ هزار گلوله در دقیقه نیز وظیفه دفاع نزدیک از آنرا بر عهده دارند.
۲ پرتابگر دو لول ۵۳۳ میلی متری اژدر و همچنین راکت های ضد زیردریایی RBU-6000 نیز در بخش جنگ ضد زیردریایی این ناو فعال هستند. این شناور همچنین توان حمل یک فروند بالگرد از مدل های کاموف ۲۸ ، کاموف ۳۱ یا Dhruv را دارد. Trikand نیز در زبان هندی به معنای “تیر سه شعبه” است.
۱۴ آذرماه سال ۹۲ بود که بیست و هشتمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه حضور مقتدرانه این نیرو در آب های بین المللی با همراهی زیردریایی یونس وارد بندر بمبئی در سواحل هندوستان شد و پس از آن بود که ناوشکن جمهوری اسلامی ایران الوند نیز با حضور در شرق هند در مراسم استقلال کشور هند حضور یافت.
همچنین در یکسال گذشته این دومین بار است که ناوگروه های هندی در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش حضور پیدا می یابند و با این اوصاف، باید ارتباط عمیق و ویژه نیروی دریایی کشورمان با ارتش های بزرگ و مجهز دنیا را یک برنامه استراتژیک و دارای نقشه راه دانست که با داشتن مصادیقی چون تمرینات مشترک و بازدیدهای کارشناسان و فرماندهان از شناورهای مذکور، تجارب بزرگی را به نیروی دریایی کشورمان منتقل می کند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا