موبایل

HTC 10 در برابر LG G5 و Galaxy S7؛ کدام گوشی دوربین بهتری دارد؟

دوربین تقریبا به تنها بخشی از گوشی‌های هوشمند تبدیل شده که هر سال به شکلی قابل‌توجه بهبود می‌یابد. امسال HTC 10 اندکی دیرتر به جمع رقبایش یعنی Galaxy S7 و LG G5 پیوست. ولی حال که جمع بزرگان کامل شده زمان آن است که بار دیگر به مقایسه دوربین پرچم‌داران امسال بپردازیم. در ادامه مقاله‌ای با جزئیات فراوان و عکس‌های نمونه‌ی دوربین‌ها در سایز اصلی برای شما آماده شده است. با گیگ نیوز همراه باشید.

خبر اصلی در مورد HTC 10 این است که امسال تکنولوژی «اولتراپیکسل» مجددا احیا شده و نسل دوم آن تصحیح شدن اشکالات نسل قبلی را نوید می‌دهد. ۴ مگاپیکسل حتی در سال ۲۰۱۳ هم کافی به نظر نمی‌رسید ولی اکنون ۱۲ مگاپیکسل انتخابی بسیار خوب به نظر می‌رسد. شاید اندازه‌ی هر پیکسل سنسور دیگر مانند نسخه‌ی قبلی ۲ میکرون نباشد ولی هنوز هم با اندازه‌ی ۱.۵۵ میکرونی بزرگ محسوب می‌شود. خبر بد این‌که این تکنولوژی به دلیل دیر کردن HTC دیگر چندان مهیج نیست. هر دو گوشی Nexus 5X و Nexus 6P که قبل از HTC 10 معرفی شده بودند به دوربین‌هایی ۱۲ مگاپیکسلی با اندازه پیکسل ۱.۵۵ میکرون مجهز هستند. البته HTC 10 دریچه‌ی دیافراگم بازتری دارد و از لرزشگیر اپتیکال هم بهره می‌برد. اندازه‌ی پیکسل‌های سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دوربین دو گوشی Galaxy S7 و Galaxy S7 Edge سامسونگ برابر با ۱.۴ میکرون است ولی دریچه‌ی دیافراگم آن‌ها اندکی بازتر است (f/1.7 در برابر f/1.8).

سپس به LG G5 می‌رسیم که برخلاف HTC و سامسونگ از ایده‌ی دوربین دوتایی استقبال کرده ولی آن را برای چیزی بهتر از تولید افکت دیجیتال بوکه به کار می‌گیرد. احتمالا یک دوربین واید با زاویه دید ۱۳۵ درجه تاثیر قابل‌توجه‌تری روی عکاسی خواهد داشت. LG G5 تصمیم گرفته تا رزولوشن را بالاتر (۱۶ مگاپیکسل) نگه دارد و برای حفظ کیفیت عکس در نور کم به دیافراگم f/1.8 و لرزشگیر اپتیکال خود اتکا کند. LG G5 همچنین به امکاناتی نظیر فوکوس خودکار لیزری و سنسور طیف رنگی برای تشخیص تصحیح تراز سفیدی هم مجهز است.

HTC 10 هم به فوکوس خودکار لیزری مجهز است ولی هیچ نوآوری ویژه‌ای در این زمینه نکرده. درحالی‌که سامسونگ امسال تکنولوژی پیکسل دوقلو را ارایه کرد؛ سیستمی برای فوکوس خودکار که تابه‌حال بهترین عملکرد را (هم در نور خوب و هم در نور بد) از خود نشان داده است. ادعای اصلی HTC در زمینه‌ی دوربین سلفی است. HTC برای اولین بار در دنیای گوشی‌های هوشمند دوربین سلفی ۵ مگاپیکسل HTC 10 را به لرزشگیر اپتیکال مجهز کرده. سنسور این دوربین سلفی پیکسل‌هایی نسبتا بزرگ (۱.۳۴ میکرون) دارد ولی از فلش اختصاصی برای آن خبری نیست. در ادامه خواهیم دید که این دوربین در رقابت با دیگران چگونه عمل خواهد کرد.

نکته۱: در این مقایسه دوربین از گوشی Galaxy S7 Edge استفاده شده است ولی با توجه به این‌که نسخه‌ی کوچک‌تر یعنی Galaxy S7 هم  دوربین یکسانی دارد نتایج مقایسه به هر دو گوشی قابل تعمیم است.

نکته۲: برای دیدن عکس‌ها در سایز اصلی رو آن‌ها کلیک کنید.

مقایسه دوربین در فضای خارجی

آزمایش را با عکسی کاملا چالش‌برانگیز آغاز کردیم. در این صحنه ممکن است کاشی‌های کوچک تیره‌ی ساختمان توسط یک الگوریتم نامناسب کاهش نویز محو شوند. مربع‌های رنگی درخشان هم کنتراستی بسیار قوی در برابر زمینه‌ی تیره ایجاد کرده‌اند. دوربین HTC 10 برای گرفتن این عکس حساسیت ISO بالاتری به کار برده (۱۲۵ در برابر ۵۰ استفاده‌شده توسط دوربین دو گوشی دیگر) و به‌این‌ترتیب از تیره شدن بیش‌ازحد درختان جلوگیری کرده است. کاشی‌های مشکی در عکس HTC 10 تمیزترین لبه‌ها را دارند درحالی‌که Galaxy S7 و LG G5 در بعضی مناطق آن‌ها را محو کرده‌اند.

به نظر می‌رسد مربع‌های رنگی درخشان تا حد زیادی دوربین‌ها را در زمینه‌ی بازتولید رنگ دچار سرگیجه کرده باشد. دوربین Galaxy S7 در هر سه کانال رنگی دچار مشکلاتی شده و HTC 10 هم به میزانی کمتری همین مشکلات را داشته است. LG G5 بیشترین مشکل را با مربع‌های آبی داشته، به میزان کمتری در مربع‌های قرمز دچار مشکل شده و از پس مربع‌های سبز به‌خوبی برآمده است. این مشکلات به‌احتمال‌زیاد ناشی از میزان بالا بردن غلظت رنگ در هر دوربین است. البته بازتولید رنگ تنها مشکل دوربین‌ها نیست. برخی از مربع‌های رنگی این ساختمان دارای شیب رنگی ملایمی هستند که در نتیجه‌ی پاشیده شده دانه‌های یک رنگ روی رنگ دیگر ایجاد شده است. دوربین LG G5 موفق به ثبت کردن صحیح برخی از این شیب‌های رنگی (به‌ویژه در مربع‌های سبز) نشده است.

۰۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین HTC 10 حتی در نور زیاد روز هم نسبت به دو گوشی دیگر از حساسیت ISO بالاتری (۱۰۰ در برابر ۵۰ در این مورد) استفاده می‌کند که موجب می‌شود نواحی سایه را به شکل بهتری ثبت کند. این موضوع موجب بالا رفتن نویز تصویر نمی‌شود در نتیجه باید سوی دیگر معادله را فدا کند: بخش‌های تیره‌تر تصویر شارپنس کمتری دارند. دوربین Galaxy S7 Edge بخش‌های کم‌نور صحنه را تیره‌تر ثبت می‌کند ولی مابقی تصویر دارای جزئیاتی بسیار غنی است. دوربین Galaxy S7 همچنین بهترین عملکرد را در ثبت جزئیات زمین پوشیده از چمن داشته است. از نظر میزان جزئیات LG G5 به مقام دوم می‌رسد و HTC 10 در آخرین رتبه قرار می‌گیرد.

۰۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

عکس بعدی مربوط به صحنه‌ای فریبنده با ترکیبی از نواحی پرنور و سایه‌دار است. این نمونه بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه عکس‌های دوربین HTC 10 در نواحی تیره‌تر شارپنس کمتری دارند. دوربین هر دو گوشی Galaxy S7 و LG G5 شارپنس را در سرتاسر چمن و شاخ و برگ درختان یکدست حفظ کرده‌اند، درحالی‌که HTC 10 به میزان قابل‌توجهی آن‌ها را محو کرده است.

۰۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین واید LG G5 از نظر کیفیت تصاویر در این مقایسه شرکت داده نشده چرا که مسلما این دوربین ۸ مکاپیکسلی با فوکوس ثابت نمی‌تواند از نظر کیفیت و دامنه‌ی پویا (Dynamic Range) با دوربین‌های دیگر رقابت کند. ولی این دوربین از نظر محدوده‌ی گسترده‌ای که می‌تواند تنها با یک کلیک ثبت کند تا کنون هیچ رقیبی در دنیای گوشی‌های هوشمند نداشته است. این عکس تفاوت زیادی این دوربین را نمایش می‌دهد. برای ثبت چنین محدوه‌ی وسیعی با دوربین HTC 10 یا Galaxy S7 مجبور هستید از عکاسی پانوراما استفاده کنید یا از صحنه فاصله‌ی بیشتری بگیرید ولی با LG G5 این کار به راحتی ضربه زدن روی دکمه‌ی دوربین واید است.

۰۴ - مقایسه دوربین LG G5 - عادی

LG G5 – دوربین اصلی

۰۴ - مقایسه دوربین LG G5 - واید

LG G5 – دوربین واید

نتیجه مقایسه دوربین در فضای خارجی: مساوی. تمام گوشی‌ها در بازتولید این صحنه‌ها نقاط مثبت و منفی خاص خود را دارند.

مقایسه دوربین در فضای داخلی

ثبت صحیح بافت پارچه حتی از کاشی‌های کوچک هم دشوارتر است. جزئیات فراوان شیارهای بافت پارچه اغلب توسط الگوریتم‌های کاهش نویز از بین می‌رود. دوربین HTC 10 نمونه‌ای از نحوه‌ی ثبت صحیح بافت پارچه در عکس است. پارچه‌ی مبل در تصویری که HTC 10 ثبت کرده ظاهری کاملا زنده دارد. عکس دوربین Galaxy S7 Edge هم به این کیفیت نزدیک شده ولی شفاف‌سازی (Sharpening) بیش‌ازحد آثاری از ظاهر غیرطبیعی در آن ایجاد کرده است. دوربین LG G5 بخش اعظمی از جزئیات بافت پارچه را از بین برده و فرآیند شفاف‌سازی هم نتوانسته کمکی به بازگرداندن آن بکند.

۰۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس قبلی نقطه‌ی فوکوس دوربین Galaxy S7 دقیقا منطبق بر دو گوشی دیگر نبود. برای عکس بعدی از یک قالی استفاده شده تا مطمئن باشیم نقطه‌ی فوکوس تمام دوربین‌ها یکسان خواهد بود. بار دیگر دوربین HTC 10 بهترین عملکرد را در ثبت بافت پارچه از خود نشان داد. این دفعه LG G5 (که البته اندکی عکس را بیش‌ازحد نورد داده) با اختلاف کمی پس از HTC قرار گرفت. پردازش تصویر در دوربین Galaxy S7 سامسونگ تمام جزئیات الیاف پارچه را از بین برده است.

۰۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

با رفتن به یک صحنه‌ی پیچیده‌تر چیزهای بیشتری وجود دارند که ممکن است دوربین در ثبت آن‌ها دچار اشتباه شود. در این مورد دوربین Galaxy S7 موفق شده کابینت‌های مشکی‌رنگ را با تمام آثار خوردگی ناشی از سال‌ها استفاده از آن‌ها به بهترین شکل ثبت کند. در عکس LG G5 رنگ مشکی نویز را کاملا نشان می‌دهد. دوربین HTC 10 در ثبت کابینت‌های زردرنگ بهترین عملکرد را داشته است. بله این کابینت‌ها زرد هستند ولی گویا کسی باید به Galaxy S7 این مورد را گوشزد می‌کرده است!

۰۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

ثبت تاش‌های قلم‌مو هم مانند بافت پارچه دشوار است. در این مورد هم HTC 10 بار دیگر بهترین عملکرد را در حفظ جزئیات ظریف از خود نشان داده.

۰۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

معمولا اشیا در دنیای واقعی جزئیات بسیار زیاد و آثاری از زدگی و خوردگی بر خود دارند. اگر الگوریتم کاهش نویز این آثار و جزئیات را از بین ببرد ممکن است اشیا ظاهری غیرطبیعی پیدا کنند. این نمونه هم عکس دیگری است که برتری HTC 10 را بر رقبایش در این زمینه نشان می‌دهد. دوربین LG G5 بار دیگر بخش زیادی از جزئیات صحنه را دور ریخته است.

۰۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۰۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۰۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در فضای داخلی: برد HTC 10. دوربین HTC 10 در اغلب موارد اهداف خود را با جزئیاتی شفاف به تصویر کشید. در سوی مقابل دوربین LG G5 اغلب عکس‌هایی با شارپنس کم تولید کرد. البته HTC در بخش‌های سایه مشکل خاص خود را در زمینه‌ی کاهش شارپنس تصویر دارد. دوربین Galaxy S7 یک دوربین همه‌کاره و قابل اتکاست، هرچند که در برابر LG G5 برخی نقاط ضعف را از خود نشان می‌دهد.

مقایسه دوربین در عکاسی HDR

همان‌طور که در آزمایش‌های قبلی دیدید ثبت ترکیبی از نور و سایه در یک صحنه کار دشواری است. حالت HDR ابزاری ضروری است که دقیقا برای همین شرایط در نظر گرفته شده. دوربین LG G5 در این صحنه با استفاده از حالت HDR گسترده‌ترین دامنه‌ی پویا را در میان این سه گوشی ارایه کرده است. همچنین G5 پردازش بی‌نقصی دارد که می‌توانید آن را با توجه به افشانه‌ی آب فواره‌های مشاهده کنید. در عکس LG G5 قطرات ریز و سریع آب به‌وضوح دیده می‌شوند درحالی‌که Galaxy S7 آن‌ها را محو کرده. عکس HTC 10 هم نسبتا شفاف است ولی اندکی در ثبت بخش‌های پرنور بد عمل کرده (البته نه به بدی Galaxy S7).

۱۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس بعدی هم LG G5 دامنه‌ی پویای بهتری دارد و از دو گوشی دیگر شارپ‌تر است. درگیری HTC 10 با بخش‌های پرنور همچنان ادامه پیدا کرده و موجب شده تا جزئیات زیادی از بخش‌های پرنور فواره از بین برود.

۱۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

وقتی دامنه‌ی پویای دوربینی به قدر کافی گسترده نباشد به‌راحتی ممکن است در ثبت رنگ‌های روشن زیر نور خورشید دچار مشکل شود. این گل زردرنگ نمونه‌ی بسیار خوبی است. اگر به عکس Galaxy S7 بنگرید تصور خواهید کرد که این گل سفید است. دوربین HTC 10 آن را به رنگ زرد روشن ثبت کرده که به واقعیت نزدیک‌تر است ولی هنوز کاملا صحیح نیست.

۱۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در عکس بعدی یک گل دیگر را می‌بینید. رنگ‌های غلیظ Galaxy S7 در این مورد زیباتر از بقیه به نظر می‌رسد. حالت HDR در دوربین LG G5 اندکی گل را رنگ‌پریده کرده است. دوربین HTC 10 در ثبت جزئیات ظریف گلبرگ‌های گل عملکرد بسیار خوبی داشته. همچنین اگر کاملا روی عکس LG G5 زوم کنید متوجه حضور نویز قوی در بخش‌های بوکه (تار) تصویر خواهید شد.

۱۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی HDR: برد LG G5. داشتن بهترین دامنه‌ی پویا ارزشی بزرگ در آزمایشی مبتنی بر حالت HDR است. در این آزمایش دوربین HTC 10 گاه عکس‌های شارپ‌تری تولید کرد ولی با ثبت بخش‌های پرنور صحنه مشکل داشت. Galaxy S7 در این آزمایش اوقات خوشی را سپری نکرد.

مقایسه دوربین در ایجاد عمق میدان کم (بوکه)

زمانی HTC تلاش کرد برای رسیدن به افکت‌های مربوط به عمق میدان از یک دوربین دوتایی استفاده کند ولی ظاهرا دوربین‌های تکی علاوه بر ارزان‌تر بودن عملکرد خوب خود را اثبات کرده‌اند. LG G5 به نظر یک استثنا می‌آید چرا که دوربین دوم آن دیدگاهی کاملا متفاوت برای شما فراهم می‌کند. اما این بخش از آزمایش در مورد افکت بوکه است. هر دو گوشی LG G5 و HTC 10 به فوکوس خودکار لیزری مجهز هستند که باید به آن‌ها در فوکوس کاملا بی‌نقص هنگام عکاسی از فواصل نزدیک کمک کند. برای مثال سیستم فوکوس لیزری LG G5 حداکثر تا فاصله‌ی نیم متری را پوشش می‌دهد. بااین‌حال ظاهرا فوکوس لیزری چندان کمکی به این گوشی‌ها نکرده است. در میان این سه گوشی، Galaxy S7 Edge تنها دوربینی را دارد که موفق شده سوژه‌ی نزدیک را با جزئیات کاملا شفاف ثبت کند. درست است که افکت بوکه در Galaxy S7 حالت تصنعی بیشتری دارد ولی عکس آن با اختلاف بهتر از دو عکس دیگر است.

۱۴ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۴ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۴ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در ایجاد عمق میدان کم: Galaxy S7 Edge. گلکسی S7 تنها عکسی را تولید کرد که واقعا خوب به نظر می‌رسد. دو گوشی دیگر علی‌رغم بهره بردن از فوکوس لیزری عملکرد چندان درخشانی نداشته‌اند.

مقایسه دوربین در عکاسی سلفی

عکاسی سلفی زمینه‌ی بعدی مبارزه‌ی این گوشی‌های هوشمند خواهد بود. در میان این جمع دوربین سفلی LG G5 با سنسوری ۸ مگاپیکسلی بیشترین رزولوشن را دارد. دو گوشی دیگر دوربین‌های سلفی ۵ مگاپیکسلی ولی با دریچه‌ی دیافراگم بازتر دارند که ممکن است موجب فائق آمدن آن‌ها بر LG G5 شود.

در نور کافی LG G5 بدون شک بیشترین جزئیات را ثبت کرده است. تنها اشکالی که می‌توان به عکس G5 وارد کرد این است که در آن همه‌چیز از جمله پس‌زمینه در فوکوس کامل قرار دارد. اندکی محو شدن پس‌زمینه می‌تواند تفکیک بهتری میان سوژه (شما) و پس‌زمینه‌ی تصویر ایجاد کند. دوربین سلفی Galaxy S7 عملکرد قابل قبولی در این صحنه داشته است ولی شارپنس عکس آن بیش‌ازحد پایین است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مشکل اصلی آن رزولوشن کمتر نیست. در عکس HTC 10 پوست و موها به شکلی مصنوعی نرم شده‌اند.

۱۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

عکس بعدی در فضای داخلی گرفته شده است. در این مورد هم LG G5 برتری خود را در زمینه‌ی شارپنس حفظ کرده ولی رنگ نور چراغ سقفی بیش‌ازحد روی تراز سفیدی تاثیرگذار بوده است. دوربین HTC 10 دقیق‌ترین تراز سفیدی را به دست آورده درحالی‌که Galaxy S7 در برخی از مناطق ته رنگی صورتی ایجاد کرده است.

۱۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

در نهایت به شرایط نوری بد می‌رسیم. در این مورد دیافراگم f/2.0 دوربین سلفی LG G5 واقعا یک اشکال محسوب می‌شود ولی دیافراگم f/1.7 دوربین سلفی Galaxy S7 هم چندان مزیتی برای آن ایجاد نکرده است. دوربین سلفی HTC 10 برای ثبت این عکس از لرزشگیر اپتیکال خود بهره گرفته و سرعت شاتر را تا میزان ۱٫۷ ثانیه (در مقابل ۱٫۱۳ ثانیه در دو گوشی دیگر) کاهش داده است. بدین ترتیب HTC 10 موفق شده تصویری اندکی زیباتر ثبت کند.

۱۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

برای عکس بعدی حالت HDR را روشن کردیم. حالت HDR به HTC 10 کمک کرده عکس بسیار بهتری بگیرد ولی در دو گوشی دیگر تقریبا هیچ تاثیری نداشته است.

۱۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

دوربین سلفی هیچ‌کدام از این سه گوشی به فلش اختصاصی مجهز نیست ولی در صورت لزوم صفحه‌نمایش می‌تواند نور خود را برای بهبود عکس در اختیار شما قرار دهد. نور اضافه به HTC 10 کمک کرده تا برتری خود را حفظ کند. گرچه به نظر می‌رسد هنوز عکس HDR بهترین گزینه باشد. عکس دوربین Galaxy S7 و LG G5 هم با استفاده از نور صفحه‌نمایش بهبود یافته ولی این بهبود به اندازه‌ای نبوده که این دو گوشی بتوانند HTC 10 را در این آزمایش شکست دهند.

۱۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۱۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۱۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

لرزشگیر اپتیکال دوربین سلفی HTC 10 در زمینه‌ی فیلم‌برداری سلفی روی دست ارزش واقعی خود را نشان می‌دهد. بااین‌حال تاثیر آن چندان عظیم نیست چرا که ویدیوهای سلفی LG G5 و Galaxy S7 هم علی‌رغم فقدان لرزشگیر اپتیکال نسبتا با ثبات به نظر می‌رسند.

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی سلفی: برد LG G5. دوربین سلفی LG G5 در نور روز به‌وضوح برنده‌ی این رقابت است ولی در تاریکی عملکرد ضعیفی دارد. HTC 10 تنها گوشی قابل‌اعتماد برای گرفتن عکس‌های سلفی شبانه است ولی در نور روز چندان چنگی به دل نمی‌زند. دوربین سلفی Galaxy S7 Edge هم در این آزمایش حضور داشته است.

مقایسه دوربین در عکاسی پانوراما

هرچند LG G5 به یک دوربین واید هم مجهز شده ولی با استفاده از حالت پانوراما می‌توانید عکسی با کیفیت به مراتب بهتر بگیرید. LG G5 برای حالت پانوراما از دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسلی خود برای تولید عکس‌هایی با رزولوشن عمودی ۵۰۰۰ پیکسل استفاده می‌کند. این در حالی است که رزولوشن عمودی عکس‌های پانورامای Galaxy S7 برابر با ۴۰۰۰ پیکسل است و این عدد در HTC 10 به تنها ۲۰۰۰ پیکسل محدود می‌شود. جالب توجه است که عکس پانورامای Galaxy S7 Edge حجم بسیار زیادی (۳۶ مگابایت) دارد. حجم فایل عکس پانورامای S7 بیش از دو برابر حجم فایل عکس پانورامای G5 است که رزولوشن بیشتری هم دارد! همچنین برخی از اپلیکیشن‌های نمایش عکس در نشان دادن عکس پانورامای S7 دچار مشکل شدند ولی ظاهرا مرورگرهای اینترنت به‌خوبی از پس این کار برمی‌آید.

درهرحال نکته اینجاست که عکس پانورامای Galaxy S7 باوجوداین حجم بالا جزئیات بیشتری را ارایه نمی‌کند. دوربین LG G5 برنده‌ی این بخش است و این موضوع تا حد زیادی به پردازش خوب آن ربط پیدا می‌کند. با دقت به چمن‌ها در عکس Galaxy S7 می‌توانید نوارهایی عمودی را ببینید که نشان می‌دهد نرم‌افزار نتوانسته قطعات مختلف را کاملا خوب در کنار هم چفت کند. دوربین HTC 10 در زمینه‌ی یکپارچه کردن تصاویر عملکرد بسیار بدی داشته. درز میان قطعات مختلف کاملا دیده می‌شود و در بعضی نواحی تصویر به‌وضوح سایه‌دار شده است.

۲۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10

۲۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5

۲۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge

نتیجه مقایسه دوربین در عکاسی پانوراما: LG G5. دوربین LG G5 بیشترین رزولوشن را با حجمی منطقی ارایه می‌کند. علاوه بر این بهتر از رقبای خود موفق به یکپارچه کردن قطعات مختلف تصویر در قالب یک عکس پانوراما شده است.

مقایسه دوربین هنگام عکاسی در نور کم

احتمالا از روی تصاویر نمی‌توان این موضوع را متوجه شد ولی در بین کاشی‌های قرمز ریز در این صحنه بندکشی‌هایی مشکی قرار دارد. تنها LG G5 موفق شده این جزئیات را بدون استفاده از نور فلش ثبت کند. دوربین Galaxy S7 سرانجام وقتی‌که فلش را روشن کردیم متوجه حضور این جزئیات شد ولی HTC 10 حتی با فلش هم آن‌ها را ثبت نکرده است. فعال کردن حالت HDR در HTC 10 میزان نویز را بدون ایجاد تغییر در شارپنس عکس به شکل چشمگیری کاهش داده است. در دو گوشی دیگر این مورد چندان قابل‌توجه نیست. عکس بدون فلش LG G5 نویز زیادی دارد ولی فلش دوتایی قدرتمند آن کیفیت تصویر را در فواصل نزدیک به میزان زیادی بهبود می‌دهد. به نظر می‌رسد فلش HTC 10 نسبتا ضعیف باشد، چرا که دوربین آن علی‌رغم استفاده از فلش میزان حساسیت ISO را بسیار  بالا برده است (۴۰۰۰ در مقایسه با ۵۵۰ و ۶۴۰ در دو گوشی دیگر). همین موضوع باعث شده تا نویز عکس بسیار بالا باشد.

۲۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۳ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۳ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۳ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

در این عکس تلاش شده با استفاده از حالت HDR از تیره شدن حیاط به دلیل تاثیر نور دستگاه‌های فروش خودکار روی تنظیم نوردهی دوربین جلوگیری شود. دوربین HTC 10 در این زمینه بهترین عملکرد را داشته است. ظاهرا LG G5 اندکی زیاده‌روی کرده، چرا که علی‌رغم روشن بودن عکس جزئیات آن از بین رفته‌اند. عکس Galaxy S7 اندکی تیره است ولی بهترین جزئیات را دارد.

۲۴ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۴ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۴ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۵ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۶ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۶ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۶ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

صحنه‌ی بعدی بسیار تیره است و نور محیطی کمی در آن وجود دارد. بار دیگر حالت HDR به HTC 10 کمک کرده تا از شر نویزها خلاص شود. دوربین LG G5 به کمک سنسور طیف رنگی دقیق‌ترین رنگ‌ها را تولید کرده است. مشکل HTC 10 در زمینه‌ی عکاسی با فلش را به‌ویژه در این صحنه می‌توان مشاهده کرد. حساسیت ISO تا ۸۰۰۰ بالا رفته و میزان نویز غیرقابل‌تحمل است. عکس LG G5 هم دچار نویز شده ولی به لطف فلش قوی جزئیات قابل قبولی دارد.

۲۷ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۷ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۲۷ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۲۸ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۲۹ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۲۹ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۲۹ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

عکس بعدی شاید در شب گرفته شده باشد ولی نور قوی پارکینگ بخشی از صحنه را کاملا نورانی کرده است. دوربین Galaxy S7 در هر سه حالت (عادی، با فلش و HDR) بهترین عکس‌ها را تولید کرده است؛ نواحی روشن شفاف و شارپ هستند و نویز کمی در نواحی تیره دیده می‌شود. البته این صحنه به نظر بیشتر یک استثنا می‌رسد.

۳۰ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (بدون فلش و حالت HDR)

۳۰ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (بدون فلش و حالت HDR)

۳۰ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (بدون فلش و حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (حالت HDR)

۳۱ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (حالت HDR)

۳۲ - مقایسه دوربین HTC 10

HTC 10 (با فلش)

۳۲ - مقایسه دوربین LG G5

LG G5 (با فلش)

۳۲ - مقایسه دوربین Galaxy S7

Galaxy S7 Edge (با فلش)

نتیجه مقایسه دوربین هنگام عکاسی در نور کم: برد LG G5. اگر عکس‌های LG G5 را در اندازه‌ی ۱۰۰ درصد نگاه کنید نویز در تمام آن‌ها به چشم می‌خورد ولی دوربین این گوشی بدون فلش بیشترین جزئیات را ثبت کرده و قوی‌ترین فلش را برای بهبود عکس در اختیار دارد. دوربین Galaxy S7 هم ارزش‌های خودش را دارد ولی به‌پای G5 نمی‌رسد. دوربین HTC 10 وضعیت بسیار بدی داشت. علی‌رغم چیزی که عقل سلیم می‌گوید کیفیت عکس‌های HTC 10 با روشن کردن فلش حتی بدتر هم می‌شود.

نتیجه‌گیری نهایی مقایسه دوربین LG G5 ، HTC 10 و Galaxy S7

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند از ابتدای پیدایش خود مسیری طولانی را طی کرده‌اند. به جرات می‌توان گفت گوشی‌های امروز در زمینه‌ی عکاسی در نور مناسب تسلط کامل دارند و پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی عکاسی در نور کم در حال رخ دادن است. کیفیت ویدیوهای ۴K هنوز نیاز به بهبود دارد ولی ویدیوهای ۱۰۸۰p ظاهرا به سقف آنچه ممکن است رسیده‌اند. HTC امیدوار است که عکاسی سلفی گام بزرگ بعدی باشد و لرزشگیر اپتیکال دوربین سلفی به برگ برنده‌ی پرچم‌دار جدیدش تبدیل شود.

هرچند عکاسی سلفی به سبکی محبوب در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است ولی ما پیش‌ازاین تلاش‌های بهتری را برای بهبود آن دیده‌ایم. برای مثال یک دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسل و فلش اختصاصی به نظر ارزشمندتر از یک دوربین ۵ مگاپیکسل با لرزشگیر اپتیکال می‌رسد. بنابراین بعید به نظر می‌رسد دوربین سلفی HTC 10 چیزی باشد که بتواند آینده‌ی کمپانی را تضمین کند. البته باید HTC را ستود، چرا که دوربین اصلی HTC 10 بهترین دوربینی است که این کمپانی تابه‌حال تولید کرده؛ حتی بهتر از دوربین HTC One در سال ۲۰۱۳. عکس‌های HTC 10 به‌ویژه آن‌هایی که در فضای داخلی گرفته شده باشند، جزئیات بسیار خوبی دارند که دو گوشی دیگر قادر به برابری با آن نبودند. به نظر می‌رسد در عکس‌های فضای خارجی دوربین LG G5 و Galaxy S7/S7 Edge برتری داشته باشد ولی به‌هرحال HTC 10 هم عکس‌های باکیفیتی تولید می‌کند.

متاسفانه عملکرد HTC 10 در تاریکی به‌کلی ناامیدکننده بود. حساسیت ISO به میزان غیرقابل قبولی بالا می‌رفت و روشن کردن فلش شرایط را باز هم بدتر می‌کرد. در این زمینه دوربین LG G5 هم بدون فلش و هم با فلش عملکرد بسیار بهتری داشت. همچنین پیکسل‌های بزرگ و دریچه‌ی دیافراگم باز Galaxy S7 به تولید نتایجی رضایت‌بخش منجر می‌شد. حتی در زمینه‌ی عکاسی HDR و پانوراما هم دوربین HTC 10 موفق به پیشی گرفتن از رقبای خود نشد. به نظر می‌رسد در این آزمایش‌ها دوربین LG G5 در زمینه‌ی دامنه‌ی پویا و پردازش عکس‌های پانوراما بر Galaxy S7 برتری داشته باشد.

انگیزه‌ی این مقایسه دوربین تا حد زیادی به HTC 10 بازمی‌گشت؛ چرا که پیش‌ازاین شاهد رقابت رو در روی LG G5 و Galaxy S7 بوده‌ایم. پرچم‌دار HTC اندکی دیر به این مهمانی رسید و در حال حاضر از دو رقیب کره‌ای خود گران‌تر است. اگر دوربین HTC 10 در تمام زمینه‌ها بهترین عملکرد را داشت می‌توانستیم باقدرت آن را نقطه‌ی قوتی برای این کمپانی مبارز تلقی کنیم. ولی به نظر می‌رسد این دوربین علی‌رغم این‌که بسیار خوب است برای بالا بردن فروش به کمک بدنه‌ی زیبای تمام فلزی و تمیزی نسخه‌ی اندروید در HTC 10 نیاز داشته باشد.

منبع: GSMArena

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا