اخبار فناوری

رایانه ای بدون نیار به باتری +تصاویر

مهم نیست دستگاه شما چقدر هوشمند و سریع است بلکه مسئله اصلی این است که باتری نصب شده بر روی آن، به شما چند ساعت دسترسی می‌دهد.

به گزارش گیگ نیوز ، زمانی که شما برای خرید یک ابزار الکترونیکی همچون: گوشی‌هوشمند، لپ تاپ، گجت هوشمند پوشیدنی، دوربین و… اقدام می‌کنید؛ مهم‌ترین خصوصیت سرعت پردازنده و یا کیفیت دوربین آن نیست، بلکه باتری آن است. اگر این دغدغه مربوط به باتری برای همیشه حل می‌شد حتماً اتفاق خوبی رخ می‌داد. این دقیقاً همان چیزی است که مهندسان برق دانشگاه واشنگتن به دنبال آن هستند.
گروهی از محققان این دانشگاه ابزار جدیدی ساخته‌اند که برای کار کردن از باتری و یا هر نوع منبع انرژی زای خارجی بی نیاز است و به جای آن تکیه بر امواج رادیویی دارد. آیا این بدین معنی است که هر بار که می‌خواهید دستگاه خود را شارژ کنید فقط کافی است تا رادیوی خود را روشن کنید؟ نه، اصلاً لازم نیست این کار را انجام دهید زیرا این دستگاه امواج رادیویی هوا را به طور خودکار مکیده و سپس آن‌ها را به برق تبدیل می‌کند.


نام این دستگاه جدید، پلت فرم حس گر و تشخیص وایرلس یا WISP است. این محصول ترکیبی از تراشه محاسباتی و حس گر است که از یک استاندارد RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) برای جذب امواج رادیویی استفاده و آن‌ها را به جریان الکتریسیته تبدیل می‌کند. اگرچه WISP هنوز قابل رقابت با تراشه‌های موجود در رایانه و یا حتی گوشی‌های هوشمند نیست اما به اندازه ابزار تناسب اندام فیت بیت دارای توانایی پردازش است و برای عملکرد حس‌گرها و انتقال داده‌ها کافی است.
این کشف می‌تواند جهان اینترنت اشیاء (IoT) را متحول سازد زیرا WISP نسبت به حس گر بلوتوث کم مصرف که امروزه بسیار استفاده می‌شود، هزینه نگهداری کمتری دارد. گام بعدی در کار و قابل استفاده کردن WISP، ایجاد Wisent است که امکان برنامه نویسی های بی‌سیم WISP را فراهم می‌آورد. با کمک Wisent، WISP می‌تواند به صورت بی‌سیم برنامه ریزی شود و از همان امواج رادیویی برای ارتباط برقرار کردن استفاده کند.


سازندگان این محصول می‌گویند: «چشم انداز ما این است که رایانه‌های بدون باتری و قابل برنامه ریزی با نرم افزارهای تعریف شده در هرکجا و هر زمان در دست مردم جای داشته باشد. هدف نهایی WISP جان دادن و هوشمند ساختن هر چه بیشتر اینترنت اشیاء است، حتی ممکن است راه خود برای ورود به گوشی‌های هوشمند را نیز پیدا کند تا به‌عنوان یک پشتیبان اضطراری به هنگامی که شارژ گوشی شما صفر شده است به دادتان برسد.»
هنوز در مورد قیمت و زمان عرضه WISP اطلاعاتی منتشرنشده است.همرسان

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا