اخبار فناوری

ایران در زمینه دولت الکترونیک رتبه ای بهتر از یمن و عراق ندارد

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به تازگی در جمع مدیران فناوری اطلاعات استانداری استان های مختلف کشور گفته است: در ادامه با گیگ نیوز همراه باشید

«متأسفانه در زمینه ی دولت الکترونیکی در دنیا جایگاه خوبی نداشته و رتبه ی ۱۰۵ را به خود اختصاص داده ایم. در منطقه نیز رتبه ای بهتر از یمن و عراق نداریم که لازم است این رتبه حتماً ارتقا پیدا کند. اگرچه مدیران ارشد کشور به حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات علاقه مند هستند، اما لازم است در این حوزه اطلاعات و دانش کاملی نیز داشته باشند. در واقع این حس دوستی نسبت به فضای IT کافی نبوده و لازم است برای ارتقای رتبه ی ایران از ۱۰۵ به رتبه ای زیر ۴۰ تلاش بیشتری صورت گیرد، چرا که اکنون کشور های در حال توسعه مانند عربستان رتبه ای کمتر از ۴۰ دارند و این موضوع گویای آن است که دسترسی به این هدف امری شدنی است».

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه ی صحبت های خود اظهار داشته است: «ما باید در این حوزه با شتاب بیشتری حرکت کنیم، چرا که اگر این اتفاق رخ ندهد خدماتی که دولت باید به مردم ارائه دهد از کشور های دیگر ارائه می شود. به عنوان مثال اکنون مردم از آدرس رستوران گرفته تا نقشه ی ترافیک شهر را از سایتی مانند گوگل می گیرند. حال اگر در این فضا دولت ورود نکرده و با جدیت عمل نکند، در سال های آتی مردم تمام امور روزمره ی خود را از شیوه هایی مشابه این تأمین خواهند کرد».

وی با اشاره به عملکرد بهتر سرویس مترجم گوگل در مقایسه با سرویس های ترجمه ماشینی داخلی گفت: «لازم است در بخش های مختلف برای بهبود شرایط به بخش خصوصی اعتماد شود تا کار های مختلف از سوی این بخش پیگیری شود. اکنون در تمام دنیا استراتژی دولت ها برای بخش IT به نوع تهاجمی تغییر کرده و دولت ها هدف فتح بازار را دارند. بر همین اساس باید با سرعت بیشتری حرکت کرد».

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا