اخبار فناوری

بد رفتاری با گجت ها شما را به دادگاه خواهد کشاند

این موضوع نسبتا عجیب را اینگونه مطرح می کنیم که در آینده مثلا لپ تاپ شما بدلیل اینکه در شرایط و محیط نامناسبی نگداری شده است از شما به دادگاه شکایت خواهد کرد و یا اینکه تبلت یا گوشی هوشمند شما بدلیل اینکه چند بار با بی توجهی به گوشه ای پرت کرده اید یا مثلا دیر شارژ کرده اید از شما  به مراجع ذیصلاح بین المللی شکایت کند. شاید بیان این مطلب کمی عجیب و دور از انتظار و ذهنیت ما باشد اما باید پذیرفت این آینده هوش مصنوعی است ، پس در ادامه با گیگ نیوز همراه باشید که این مسئله را بیشتر باز کنیم

قطعا مطالبی که در بالا ذکر شد و البته عجیب تر از آن تیتر این مطلب برای همه ما تعجب برانگیز و شگفت آور باشد؛ متاسفانه یا خوشبختانه واقعیت آن است که در طی سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی نباید دیگر بیان این مسائل برای ما شگفت آور باشد و باید انتظار هر تغییر و خبری باشیم.

بد رفتاری با گجت ها شما را به دادگاه خواهد کشاند 1

یکی از اساتید دانشگاه آکسفورد اعتقاد دارد که در آینده هوش مصنوعی گجت ها به مرحله ای خواهند رسید که میتوان با جرات گفت همانند انسان میشوند و به حدی پیشرفت میکنند که دارای حس پنجگانه میشوند که بطور طبیعی مانند ما انسان ها رفتاری کاملا طبیعی و با حقوق شهروندی و حتی منظم تر از ما هستند

این استاد دانشگاه که «مارکوس دو ساتوی» نام دارد  استاد دانشگاه آکسفورد در حوزه درک عمومی از علم است. در این خصوص نشریه «تلگراف» در گزارشی آورده است که، مارکوس دوساتوی این ایده را اخیرا در یک سخنرانی در فستیوال Hay Literary در انگلستان بیان کرده است؛ این ایده را  دو ساتوی در کتاب خود با نام What We Cannot Know اورده و در این کتاب بیش از همه به دنبال این موضوع می گردد که چه زمانی یک گجت همچون تلفن هوشمند یا سایر گجت های دیگر ، صاحب هوشیاری کامل و درک و فهم محیط اطراف می شود.

بد رفتاری با گجت ها شما را به دادگاه خواهد کشاند
در گذشته بیان و تعاریف هوش مصنوعی و یا هوشیاری کاری دشوار و سخت بود و بیان این مسئله مستلزم فلسفه بود ، اما سرعت و پیشرفت اعلم و دانش و خصوصا در زمینه تکنولوزی به جایگاهی رسیده است که آگاهی و هوشیاری را اندازه گیری کند
مارکوس ساتوی این استاد دانشگاه  می گوید: “ما در یک عصر طلایی هستیم، همانند عصری که گالیله به تلسکوپ دست پیدا کرد. با این مثال میتوان گفت که اکنون ما یک تلسکوپ داریم که می توانیم با آن درون مغز را با دقت تماشا کنیم و این تلسکوپ به ما فرصت داده است تا چیزهایی را ببینیم که پیش از این هرگز قادر به دیدن آنها نبوده ایم.”

بد رفتاری با گجت ها شما را به دادگاه خواهد کشاند 2
زمانی را تصور کنید که هوش مصنوعی آنقدر پیشرفت کند که به جایگاهی خواهد رسید که حتی از من و شما هم باهوش تر باشد که البته با توجه به پیشرفت های سریع علم و دانش این اتفاقات  زیاد دور نخواهد بود. در این زمان، گجت هایی که ما استفاده میکنیم ، همانند گوشی های هوشمند به این موضوع واقف خواهند بود که از ما باهوش ترند. این باهوشی قطعا موجب مغرور بودن گجت ها خواهد شد

باید انتظار داشت  که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و گوشی هوشمند شما این حق را برای خودش قائل شده باشد که دیگر از دستورهای شما پیروی نکند و همانگونه که قبلا گفتیم بدلیل هوشیاری و درک بالا بنا به تشخیص خود، آن چیزی را که دوست دارد و دلش می خواهد انجام دهد! یا تصور کنید یک روز گلکسی شما خسته از کار و فعالیت زیاد سر شما فریاد بزند: من گلکسی نیستم که تو فکر می کنی! من گلکسی ای هستم که دارای هوش و احساسات و واقف به حقوق شخصی خودم هستم!

ملاک و معیار فعلی دانشمندان جهت سنجش میزان هشیاری و آگاهی این است که موجود مورد مطالعه ادراک و حسی راجع به خود داشته باشد . به عقیده مارکوس ساتوی، آن گونه که در کتاب خود تشریح کرده، در آینده نزدیک گجت های هوشمند ما چنین قابلیت هایی خواهند داشت.

با این توضیحات حال شاید همه این موضوعات برای شما خیال بافی و تخیلاتی بیش نباشد و تنها در فیلم های علمی تخیلی هالیوود قابل قبول است؛ اما یک سوال ساده: آیا تصور می کردین روزی هوش مصنوعی گوگل بتواند شعر حفظ کند یا قادر به ساخت آهنگ های در حد بتهون باشد؟

پس بیان این مسائل نه تخیل است و اراجیف و اگر در آینده نزدیک گجت های هوشمند شما برای شکایت از دست شما با یک وکیل تماس گرفت، و کلی دردسر برای شما درست تا حدی که مجبور به عذرخواهی یا حتی بازداشت شما شود شگفت زده نشوید. چون به گفته مارکوس ساتوی ” ما در حال ساخت پدیده ای هستیم که اکنون ما را شگفت زده می کند و احتمالا در آینده ما انسان ها را ورشکست می کند.”

نظر شما درمورد آینده هوش مصنوعی و پیشی گرفتن آنها از ما یا حداقل برابری با ما چیست؟ ایا زنگ خطری برای جامعه بشری است یا بودن در کنار این گجت ها آسایش و راحتی را برای ما دارد؟

 

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا