بررسی

آیا رکود بازار گوشی های هوشمند ادامه خواهد داشت ؟

موسسه تحلیلی IDC به تازگی پیش بینی تازه ای درباره چشم اندازی که برای آینده دنیای گوشی های هوشمند متصور است را منتشر کرده است. در تازه ترین پیش بینی این موسسه، میزان رشد فروش گوشی های هوشمند در سال جاری تنها ۳٫۱ درصد رشد خواهد داشت. این در حالی است که پیش بینی های قبلی این موسسه از رشد ۵٫۷ درصدی بازار در این حوزه حکایت داشت.  با گیگ نیوز همراه باشید.
اگر نگاهی به آمار رشد بازار گوشی های هوشمند در سال های اخیر بیاندازیم، رکود سال جاری بیشتر ملموس می شود. میزان فروش گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۴ رشد ۲۷٫۸ درصدی را تجربه کرد و در سال ۲۰۱۵ این میزان به ۱۰٫۵ درصد رسید. اما براساس تازه ترین پیش بینی ها، تا پایان سال جاری حدود ۱٫۴۸ میلیارد دستگاه گوشی هوشمند در سراسر جهان به فروش خواهد رسید که به این ترتیب رشد ۳٫۱ درصدی به نسبت سال پیش را رقم می زند.
موسسه IDC پیش بینی کرده گوشی های اندرویدی امسال نیز به لطف قیمت پایینی که دارند باز هم سهم بیشتری از بازار را به خود تخصیص دهند. براساس پیش بینی این موسسه، فروش گوشی های آیفون در سال جاری دو درصد کاهش خواهد یافت. اما این احتمال نیز وجود دارد که این کاهش فروش اپل مقطعی باشد و با رونمایی از گوشی های جدید بار دیگر روند مثبت خود را پیدا کند. این آمار همچنین اشاره می کند که عملکرد اپل در چین همچنان رو به رشد خواهد بود.
موسسه IDC پیش بینی کرده سهم گوشی های اندرویدی از بازار که در حال حاضر ۸۳٫۷ درصد است تا سال ۲۰۲۰ به ۸۵٫۱ درصد افزایش پیدا کند. در همین زمان، پیش بینی شده که میزان فروش آیفون نیز روند کاهشی را ادامه داده و از ۱۵٫۳ درصد سهم بازار کنونی، به ۱۴٫۵ درصد کاهش پیدا کند. پیش بینی شده میزان فروش گوشی های ویندوزی امسال شاهد کاهش ۶۱٫۶ درصدی باشد و سهم این گوشی ها از بازار تا سال ۲۰۲۰ به کمتر از نیم درصد کاهش یابد.
عمده ترین دلیل پیش بینی شدت گرفتن روند نزولی فروش گوشی های هوشمند، رکود در این حوزه در کشور چین اعلام شده است. اکنون به نظر می رسد بازار گوشی های هوشمند در سراسر جهان به نقطه اشباع بسیار نزدیک شده باشد.
نکته قابل توجه در این پیش بینی این است که به نظر می رسد بازار فبلت ها علیرغم قیمت بالاتر آنها در مقایسه با گوشی های معمولی همچنان از رشد بالای ده درصد برخوردار باشد و به همین دلیل می توان انتظار رونمایی از فبلت های بیشتر در سال جاری را داشت.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا