گیگ نیوز

آشنایی با 29B6 Container راداری ماورای افق و فوق مدرن - گیگ نیوز
Categories

آشنایی با 29B6 Container راداری ماورای افق و فوق مدرن

یکی از دستاوردهای بسیار مهم روسیه (در دوران پس از فروپاشی شوروی) را میتوان به سرانجام رسیدن پروژه های مرتبط با دفاع هوائی این کشور دانست.فروپاشی شوروی ، جدا شدن متحدین سابق (نظیر اوکراین) و پیوستن برخی از این کشورها به ناتو و … ؛ منجر به جابجائی گسترده در خطوط دفاعی این کشور گردید.همین جابجائی مرزهای دفاعی، ضرورت توسعه تکنولوژی های مرتبط با دفاع هوائی – فضائی را برای روسیه دو چندان نمود.

در این مقاله بر آن شدیم تا با یکی از مدرن ترین سیستم های راداری جمهوری فدراتیو روسیه در این حوزه بیشتر آشنا شویم.

نسل جدید رادارهای ماورای افق

نسل جدید رادارهای ماورای افق

رادار کانتاینر ، نشانگر نسل جدیدی از رادارهای آنسوی افق نگر روسیه است که امکان نظارت (مانیتورینگ) فعالیت های دشمن را در فضاهای بسیار دوردست مهیا می کند.

نظارت بر فعالیت های مرتبط با موشکهای بالستیک آمریکا ومتحدین اش در ناتو ، یکی از دغدغه های همیشگی روس ها بوده است. دغدغه ای که با ورود رادار های کانتاینر ، آسودگی خیال بیشتری را برای روس ها به ارمغان آورده است.

نخستین رادار که ( عموما با کد 29B6 معرفی می شود ) در منطقه “کوویلکینو” جمهوری خودمختار “موردوویا” فدراسیون روسیه در دسامبر 2013 میلادی ، مستقر و عملیاتی گردید. ( این جمهوری در شمال کشور قزاقستان و در دریای کاسپین واقع شده است. )

رادار دوم در مناطق شرق دور روسیه در حال ساخت و استقرار می باشد که می بایست مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته در سال 2018  مورد بهره برداری عملیاتی قرار بگیرد.

آشنائی بیشتر با این رادار :

این رادار داری توانائی بسیار بالائی در رصد و مانیتورینگ فضای هوائی کشور روسیه تا ارتفاع 100 کیلومتر و تا شعاع 3000 کیلومتر می باشد.

شعاع پوشش 3000 کیلومتری این رادار

شعاع پوشش 3000 کیلومتری این رادار

رادار کانتینر توسط دفتر تحقیقاتی NPK NIIDAR مسکو طراحی شده و توسعه یافته است. این دفتر پیش از این رادار بسیار قدرتمند Voronezh-DM

را نیز توسعه داده است.

طراح ارشد این پروژه “والنتین استره لکین” (Valentin Strelkin) از چهره های سرشناس پروژه های راداری روسیه است.

قیمت هر سیستم راداری کانتاینر حدودا 10 میلیارد روبل روسیه ( تقریبا 150 میلیون دلار) می باشد.

این رادار شامل دو آنتن مجزا می باشد : فرستنده و گیرنده

BKItn4y

آرایه گیرنده این رادار شامل 144 آنتن نصب شده بر روی دکل هائی به ارتفاع 34 متر می باشد.

آرایه (صف بندی) گیرنده این رادار ، خود از سه بخش تشکیل شده است :

بخش داخلی که به دلیل فاصله 7 متری مابین دکل ها ، 900 متر عرض دارد و دو بخش بیرونی که عرض هر یک 200 متر بوده و فاصله دکل ها در این بخش 14 متر است.

عرض کلی آرایه رادار ، 1300 متر است.

آرایه فرستنده این رادار هم شامل 36 دکل مختلف و متفاوت است که در عرض 440 متر گسترده شده اند.

نکته جالب توجه این است که سیگنال های این رادار توسط برخی از اپراتورهای آماتور رادیوئی در فرکانس 9.2-19.745 مگا هرتز تشخیص داده شده است.

ضربان تکرار آن 50 پالس در هر ثانیه است و پهنای باند این رادار حدودا ، 14 کیلوهرتز می باشد.

صدای این رادار هم بسیار شبیه به رادار Duga-3 روسی است که با نام مستعار دارکوب روسی شناخته می شود.

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>