آموزش

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟

امروزه با مشکلات و گرفتاری های زندگی و از طرفی هم شیوع انواع برنامه های مخرب و هک وای فای و… ما مجبور به استفاده از پسوردهای طولانی و سخت میشیم که به خاطر سپردن آن کار مشکلیه ، این امر قطعا باعث فراموشی رمز عبور میشود و هنگامی که به آن احتیاج داشته باشیم با فراموشی روبرو خواهیم شد ، اما نگران نباشید . در این مطلب ما انواع روش های بازیابی رمز وای فای کامپیوتر شما را آموزش میدهیم . در ادامه با گیگ نیوز همراه باشید

بازیابی رمزعبور از طریق لپ تاپ

اگر در گذشته با لپ تاپ خود به شبکه وای فای موردنظر متصل شده باشید، راحت ترین راه را برای بازیابی پسوورد آن پیش رو دارید. لپ تاپ شما چه ویندوزی باشد چه مک، تمامی رمزعبور شبکه ها در آن ذخیره خواهد شد و می توانید به راحتی آنها را مشاهده کنید. پیداکردن پسوورد وایرلس در سایر دستگاه ها به راحتی این نخواهد بود. برای مثال در اندروید نیاز است که گوشی روت شده باشد یا در آیفون و آیپد نیاز به جیلبریک دستگاه وجود دارد. البته در صورتیکه آیفون خود را با مک همگام سازی کرده باشید ممکن است پسوورد وای فای در مک نیز ذخیره شده باشد.

خلاصه برای مشاهده ی رمزهای ذخیره شده در ویندوز کافیست ابتدا کنترل پنل را باز کرده و وارد بخش Network and Sharing Center شوید. این قسمت را می توانید همچنین با کلیک راست کردن روی علامت وای فای در نوار وظیفه ی ویندوز و یا وارد کردن دستور ncpa.cpl در برنامه ی Run نیز اجرا کنید. اکنون بر روی شبکه وای فای موردنظر خود کلیک کرده و سپس دکمه ی Wireless Properties را انتخاب نمایید. وارد تب Security شده و تیک گزینه ی Show characters را فعال نمایید تا رمز ذخیره شده نمایش داده شود. لازم به ذکر است شما باید دسترسی ادمینی به ویندوز داشته باشید تا این قسمت ظاهر شود.

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟ (1)

برای بازیابی رمزها در مک نیز کافیست ابتدا برنامه ی Keychain Access را اجرا کنید. برای این کار می توانید دکمه های Command+Space را فشار داده و پس از تایپ عبارت Keychain Access کلید اینتر را بزنید. دسته بندی Passwords را انتخاب نموده و به دنبال نام شبکه ی موردنظر بگردید. بر روی نام شبکه کلیک راست کرده و برای کپی شدن رمز، گزینه ی Copy password to clipboard را انتخاب کنید. همچنین می توانید پس از کلیک راست، گزینه ی Get Info را انتخاب کرده و پس روشن کردن تیک Show Password ، رمز ذخیره شده را مشاهده کنید.

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟ (2)

پیدا کردن پسوورد از طریق روتر

شما همچنین قادر خواهید بود رمز عبور شبکه ی خود را از طریق تنظیمات مودم مشاهده کنید. برای این کار می توانید از اتصال سیمی استفاده کنید. اگر کامپیوتری که به مودم متصل است دارید که چه خوب، اگر نه کافیست لپ تاپ خود را با استفاده از کابل به مودم وصل کنید. آدرس آی پی مودم خود را پیدا کرده و آن را در بخش آدرس مرورگر خود وارد کنید. این آدرس برای اکثر مودم ها ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ می باشد. در صفحه ی ورود، نام کاربری و رمزعبور خود را وارد نمایید. اگر همچون بسیاری از مردم تاکنون این اطلاعات را تغییر نداده اید می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت این دو گزینه را با توجه به مدل روتر خود پیدا کنید. در اکثر مودم ها هم رمز عبور و هم نام کاربری، عبارت admin می باشد.

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟ (3)

به دنبال بخش Wi-Fi یا Wireless گشته و در جلوی فیلدی همچون Network Password رمز عبور وای فای خود را مشاهده کنید. شما می توانید این رمز را در همین قسمت تغییر دهید. کافیست عبارت را پاک کرده و پس از وارد کردن پسوورد جدید روی گزینه ی Save کلیک کنید.

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟ (4)

ریست کردن مودم و رمزعبور آن

احتمال اینکه مشکل شما با استفاده از روش های بالا حل نشده باشد بسیار کم است اما در اینصورت هم اصلاً نگران نباشید. آخرین و قطعی ترین راه موجود ریست کردن تنظیمات مودم است. با استفاده از این روش تنظیمات مودم و دسترسی اینترنت شما باید راه اندازی مجدد شود. توجه کنید که برای نصب مجدد نیاز است که از اطلاعات ISP خود مطلع باشید.

ریست کردن مودم بصورت فیزیکی انجام می پذیرد. برای این کار مودم خود را برداشته و به دنبال گزینه ی Reset بگردید. در اکثر مودم ها این مورد به صورت یک سوراخ ریز در پشت دستگاه است. یک شی مانند سوزن را به داخل آن فرو برده و برای چند ثانیه فشار دهید تا چراغ دستگاه خاموش و روشن شود. به همین سادگی مودم شما دوباره از نو راه اندازی خواهد شد. پس از این کار باید وارد بخش تنظیمات مودم شده و اطلاعات مربوطه به سرویس دهنده اینترنت خود را وارد نمایید و سپس یک رمزعبور دلخواه برای وای فای خود انتخاب کنید.

اگر رمز وای فای خود را فراموش کردیم چکار کنیم ؟ (1)

پیشنهاد می کنیم پس از یافتن پسوورد خود، آن را تغییر داده و یک رمزعبوری که بتوانید به یاد بیاورید انتخاب کنید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا