پزشکی و سلامت

عکس‌های بیشتری بیاندازید تا شاد بمانید!

ممکن است بخواهید از تجربیات خود عکس بیاندازید چرا که تحقیقات اخیر نشان داده است با هر کلیک برای عکاسی، افراد به لحظات شاد خود نزدیک‌تر می‌شوند. طبق این تحقیق، افرادی که از تجربه‌های خود عکس می‌اندازند معمولاً بیشتر از افرادی که از این لحظات عکس نمی‌اندازند از رویدادهای زندگیشان لذت می‌برند. کریستین دیهل از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، گال زابرمن از دانشگاه یل و الیکساندرا باراچ از دانشگاه پنسیلوانیا می‌گویند: “این تحقیق تا جایی که می‌دانیم اولین تحقیق گسترده‌ درباره تاثیر عکاسی روی لذت بردن از تجربه‌ها است.”

آنها به گفته‌های خود افزودند، “ما نشان می‌دهیم که، نسبت به عکس نیانداختن، عکاسی می‌تواند لذت افراد را از تجربه‌های مثبت و خوب خود افزایش دهند زیرا در این صورت آنها بیشتر خود را درگیر آن لحظات می‌کنند.” در این تحقیق، دیهل و همکارانش مجموعه‌ای از نه آزمایش را طرح‌ریزی کردند و قرار شد بیش از ۲۰۰۰ شرکت‌کننده در این حوزه همکاری کنند و آزمایشگاه نیز اثر عکس انداختن از یک تجربه را روی لذت افراد از فعالیت انجام شده، بررسی کرد. با اینکه ممکن است افراد تصور کنند اگر وقتی را صرف عکس انداختن از یک لحظه شاد و به یاد ماندنی کنند، کاملاً از آن تجربه در لحظه عقب می‌مانند و باعث می‌شود لذت کمتری از آن تجربه به دست آورند، اما طبق گزارش‌ها شرکت‌کنندگانی که از این لحظات عکس می‌گیرند بیشتر درگیر آن فعالیت می‌شوند و لذت بیشتری خواهند برد.

محققان می‌گویند: “یک عامل اصلی که مشخص شده است روی لذت افراد تاثیر می‌گذارد، مقدار مشارکت افراد در آن تجربه است”. محققان دریافته اند که عکس گرفتن از یک تجربه معمولاً باعث می‌شود فرد بیشتر به آن تجربه توجه کند. طبق نظر محققان، با اینکه عکس گرفتن می‌تواند در بسیاری از شرایط لذت از یک تجربه را افزایش دهد، این تاثیر مستلزم مشارکت فعال است. آنها می‌گویند دوربین‌هایی که تمام لحظات یک تجربه را ضبط می‌کنند بدون اینکه فرد فعالانه درباره اینکه کدام لحظات ضبط شوند تصمیم بگیرد، به همان اندازه روی لذت افراد تاثیر نخواهد گذاشت. اما در این حین باید مراقب بود که به گرفتن عکس معتاد نشوید. این تحقیق در مجله علمی Personality and Social Psychology به چاپ رسیده است.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا