راهنمای خرید

نکاتی که هنگام خرید موردم باید توجه کرد

حتی اگر به شما یک مودم رایگان هم داده شود، شما برای رسیدن به سرعت و عملکرد بهتر همچنان نیاز به خرید دستگاه جدید پیدا خواهید کرد. خرید تجهيزات توسط خود شما هم همیشه به معنای رسیدن به عملکرد بهتر نیست، اما انتخاب شخصی این حسن را دارد که هم کمی‎ ارزان‎تر تمام می‎شود و هم این آزادی عمل را در اختیارتان قرار می‎دهد تا گزينه‎های بیشتری را بررسی کنید و نتیجه بهتری به دست آورید.با گیگ نیوز همراه باشید.

۱-طول عمر مودم

به یاد داشته باشید که سخت‌افزار یک شبکه برای همیشه دوام نخواهند داشت. نه تنها استانداردها هراز گاهی تغییر می‎کنند، بلکه سخت‌افزارها هم طی کار روزانه خود فشار زیادی را تحمل می‎کنند. اتصال وای‎فای شما باید به کامپیوتر، کنسول بازی، تلفن هوشمند، تبلت و دستگاه‎های استریمینگ شما خدمات‌رسانی کند، و هر چه به تعداد این دستگاه‎ها اضافه می‎شود (مثل چراغ‎های هوشمند و دستگاه تهویه مطبوع) به میزان کار و فشار روتر نیز افزوده می‎شود و به مرور زمان می‎تواند روی عملکرد یک روتر تاثیر منفی داشته باشد.

اگر روتر شما بیشتر از چند سال است که کار می‎کند و دلیل مشخص دیگری هم برای اختلالات موجود در شبکه خود پیدا نکرده‎اید، احتمالا وقت آن رسیده تا به فکر تعویض این روتر باشید. (یا شاید هم ممکن است روتر شما نیاز به تمیز کردن داشته باشد.)

۲-قیمت

محدوده قیمت روترها از ۱۵ دلار(حدود ۵۰ هزار تومان) شروع شده و تا ۴۰۰ دلار( ۲ میلیون تومان) هم ادامه پیدا می‎کند. مسلما سطح نیاز و بودجه شما است که مشخص خواهد کرد کدام یک از انواع مدل‎های موجود در بازار را انتخاب کنید.

بنا به دو دلیل نمی‎توان به یک مصرف کننده سطح متوسط توصیه کرد که از پیشرفته‎ترین و جدیدترین روتر موجود استفاده کند: اول، سرعت پیشرفت فناوری بسیار سریع است، بنابراین بالاترین رده از روترهای حال حاضر که به خوبی نیازهای شما را برطرف می‎کند، به مرور زمان هم به نصف قیمت کنونی کاهش پیدا خواهند کرد و هم کم کم منسوخ خواهند شد. دوم، سرعت پیشرفت سخت‌افزار شبکه بیشتر از خدمات دهندگان اینترنت است، همین باعث می‎شود روترهای سطح متوسط هم بیشتر از حد نیاز یک کاربر سطح متوسط یا حتی بعضی از کاربران حرفه‎ای کفایت کنند.

d-link-ac3200-ultra-wi-fi-dir-890lr-router-5730

۳-یک باند یا دو باند

روترهای بی‎سیم در دو باند فرکانسی متفاوت کار می‎کنند (۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز). باند ۲٫۴ گیگاهرتز توسط تعداد زیادی از دستگاه‎های اطراف خانه شما استفاده می‎شود و نسبت به تداخل و ازدحام حساس‎تر است. اما باند جدیدتر ۵ گیگاهرتز از تراکم و ازدحام کمتری برخوردار است و ارتباط سریع‎تری را در اختیار شما قرار می‎دهد. یک روتر دو بانده هم فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و هم ۵ گیگاهرتز را اغلب همزمان در اختیار شما قرار می‎دهد.

تصمیم گیری برای انتخاب یک روتر تک بانده یا دو بانده کار راحتی است. اگر شما در یک محله شلوغ از نظر شبکه‎های وای‎فای زندگی می‎کنید، بهتر است یک روتر دو بانده تهیه کنید، اما اگر به سرعت بی‎سیم بیشتر احتیاج ندارید و شبکه بی‎سیم همسایه‎های اطراف شما هم اختلالی در شبکه شما ایجاد نمی‎کند یک روتر تک بانده هم برای شما کافی است.

۴-پورت USB

قبل از فراگير شدن چاپگرهايی که از سیستم بی‎سیم داخلی استفاده می‎کنند، وجود یک پورت USB روی یک روتر برای شبکه کردن پرینتر از اهمیت زیادی برخوردار بود. در حال حاضر روترهای داری پورت USB بیشتر برای ابزار ذخیره سازی تحت شبکه ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‎گیرند. شما می‎توانید یک هارد دیسک یا فلش را به پشت روتر خود متصل کرده و اطلاعات موجود در آن را با سایر دستگاه‎های متصل به شبکه به اشتراک بگذارید. شما همچنین می‎توانید از آن برای ساخت یک مرکز رسانه شبکه برای استریم فیلم، موزیک یا برنامه‎های تلوزیونی استفاده کنید.اگر به شبکه کردن چاپگری که قابلیت بی‎سیم ندارد و یا به اشتراک گذاری فضای ذخيره سازی تحت شبکه نیاز ندارید، پشتیبانی از USB روی یک روتر چیزی نیست که شما نگران آن باشید.

۵-محدوده پوشش دهی

محل قرارگیری روتر شما از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است تا حد امکان روتر را در مرکز منطقه تحت پوشش شبکه وای‎فای و به دور از سایر تجهيزات و عوامل مختل کننده امواج قرار دهید و ترجيح بر این است که روتر در یک قفسه با ارتفاع بالا قرار داشته باشد.

حتی با وجود رعایت کردن تمام این موارد؛ ممکن است همچنان بعضی از نقاط خانه شما در نقطه کور (مکانی که امواج بی‎سیم به آن دسترسی ندارند) قرار داشته باشد. استفاده از یک نرم‌افزار تشخیص قدرت سیگنال می‎تواند برای افزایش منطقه تحت پوشش امواج به شما کمک کند. خریدن یک روتر گران قيمت‎تر نیز ممکن است بتواند محدوده شما را گسترش دهد، اما این به این معنا نیست که با این کار بتوان تضمين کرد که سیگنال به نقاط دور دست زیرزمین خانه شما هم خواهد رسید.

در اغلب موارد، خرید یک (یا دو) روتر مقرون‌به‌صرفه و استفاده از یکی دو آداپتور تقویت‌کننده امواج نتیجه بهتری را برای شما به همراه خواهد داشت. آداپتورهای تقویت کننده امواج از سیستم سیم کشی برق داخلی دیوار شما برای گسترش شبکه استفاده می‎کنند. استفاده از آنها مقرون به صرفه‎تر است و برای رساندن امواج وای‎فای به نقاط دور دست و کور خانه شما گزینه بسیار مناسبی هستند. البته باید محدودیت سرعت این آداپتورهای تقویت سیگنال را نیز در نظر داشته باشید چرا که سرعت همه آنها یکسان نیست.

منبع:مجله شبکه

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا