پزشکی و سلامت

عوامل افسردگی چیست؟

تغییر شرایط ممکن است موجب افسردگی شود، برای مثال اگر شما اخیراً از همسرتان جدا شده اید یا شغل خود را از دست داده اید، ممکن است دچار افسردگی شوید. به علاوه ممکن است مرگ عزیزان شما را افسرده کند. در کل، هر یک از ما هنگام از دست دادن چیزی یا فردی فرآیند مشابهی را طی می‌کنیم. در طول این مدت، حال و هوای ما خوب نیست و علائمی مانند علائم افسردگی در ما دیده می‌شود. سایر عواملی که موجب ابتلا به افسردگی می‌شوند عبارتست از از دست دادن والدین در دوران کودکی، سوء استفاده جنسی در کودکی و خشونت خانگی.

برخی از افراد به دلیل داشتن شبکه اجتماعی مناسب، خانواده و دوستان پشتیبان و دسترسی بهتر به کمک نسبت به افسردگی مقاوم‌تر هستند. نحوه واکنش افراد و توضیح درباره مشکلات نیز می‌تواند به بالا بردن روحیه افراد کمک کند. هر چقدر افراد احساس کنند که روی یک شرایط کنترل دارند، اعتماد به نفس آنها درباره توانایی خودشان یا توانایی دیگران برای حل مشکلات بیشتر می‌شود و این امر آنها را آرام می‌کند.

افسردگی، الکل و مواد مخدر

گاهی اوقات افسردگی به مصرف الکل و مواد مخدر مربوط می‌شود. مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند مشکلاتی را برای زندگی شما ایجاد کند. ممکن است شما برای حل موقت مشکلات در زندگیتان به مصرف این مواد روی بیاورید. برای مثال الکل یا مواد مخدر مصرف کنید تا از واقعیت فرار کرده و مشکلات را فراموش کنید. روانشناسان این رفتار را بسیار مخرب و مشکل زا می‌دانند.

افسردگی و بدهی

تحقیقات نشان داده است که رابطه قوی بین بدهی و افسردگی وجود دارد. اکثر ما در برخی از مواقع در زندگی نگران مسائل مالی خود هستیم و گاهی نیز باید بدهی و قسط‌های خود و خانوادمان را پرداخت کنیم.

این موضوع فشار زیادی روی برخی از افراد قرار می‌دهد و ممکن است روی زندگی روزمره آنها تاثیر جدی و منفی بگذارد. از آنجا که یک استیگمای اجتماعی درباره بدهی در جامعه وجود دارد، افراد تمایلی به صحبت درباره آن ندارند و سعی نمی‌کنند کمک دریافت کنند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا