پزشکی و سلامت

بهترین و بدترین غذاها برای دستگاه گوارش

دستگاه گوارشی با گرفتن غذا ، تخریب مکانیکی ، هضم و جذب و دفع موادی که هضم نشده‌اند انجام وظیفه می‌کند. مواد حاصل از گوارش از طریق گردش خون و لنف به بافتهای بدن حمل می‌شوند. در نهایت این مواد به درون سلولها رفته و در فعالیت آنها شرکت می‌کنند. دستگاه گوارش شامل اندامهای اصلی نظیر دهان ، مری ، روده‌ها و غدد ضمیمه می‌باشند. دهان اندام ورودی لوله گوارشی است.با گیگ نیوز همراه باشید.

غذاهای بد

غذاهای سرخ شده یا با چربی بالا نباید مصرف شوند. این‌ها در معده اسید تولید میکنند

فلفل تند: خورش تند سبب سوزش معده میشود..

لبنیات:

بدن به کلسیم نیاز دارد و یک راه آسان برای دریافت آن از طریق لبنیات است. اما در صورتی که بدن نتواند لاکتوز موجود در لبنیات را هضم کند دچار نفخ و گوارش بد میشود. البته بدن همه افراد با هضم لاکتوز مشکل ندارد.

الکل: الکل باعث آرامش بدن می‌شود اما تولید اسید میکند و در نتیجه فرد به دل درد مبتلا خواهد شد

میوه‌های دانه قرمز: این میوه‌ها برای بدن بسیار مفید هستند ولی دانه قرمزهایی که اندازه دانه آنها کوچک است، سبب مشکلاتی در روده و در نتیجه مشکل گوارشی میشود. همچنین اگر تخم آفتابگردان و تخم کدو سبب درد در ناحیه شکم شما می‌شوند، پس نباید آنها را مصرف کنید.

شکلات: شکلات سبب یبوست و درد شکم میشود. البته این مشکل مخصوص شکلات خاصی نیست. شکلات شیری نیز بدهضم است.t

قهوه، چای و نوشیدنی‌های شیرین: این خوراکی‌ها به دلیل تولید اسید در معده درصورت مصرف زیاد سبب بروز درد در ناحیه شکم میشوند

پاپ کورن: پاپ کورن به دلیل فیبر بالای آن برای بدن خوب است ولی به دلیل اینکه بدن آنزیم کافی برای هضم آن ندارد درصورت مصرف زیاد دچار نفخ میشویم

غذاهای خوب

ماست:درون روده شما میلیون ها باکتری وجود دارند که به هضم غذا کمک میکنند و ماست نیز از همان باکتری های مفید دارد
کیم چی: غذای مورد علاقه کره ای‌ها که از کلک و ترب و پیاز درست میشود که این غذا سبب رشد باکتری های مفید درون روده بزرگ می‌شود.

ماهی: انواع گوشت سفید خالص و مخصوصاً ماهی خیلی راحت تر از استیک آبدار هضم میشوند

غلات کامل: غلات غنی شده مثل جو، برنج قهوه ای و نان گندم بسیار مناسب برای گوارش هستند.

موز: موز به دلیل میزان بالای پتاسیم به راحتی هضم میشود.

زنجبیل: این ادویه هزاران سال مصرف شده و برای درمان کم خوابی، حالت تهوع، لرزش بدن، بی حالی صبح، بی اشتهایی و همچنین دستگاه گوارش مناسب است.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا