عکاسی

درباره ی HDR چه میدانید؟

اگر در تنظیمات دوربین گوشی‌تان گشتی زده باشید، احتمالا چیزی به نام HDR را دیده‌اید. HDR مخفف عبارت High Dynamic Rang است که فعال کردن آن کمک می‌کند در بعضی شرایط عکس‌های بهتری بگیرد، اما لزوما اینطور نیست که در اصطلاحات عکاسی به اختلاف روشن‌ترین و تاریک‌ترین عناصر یک تصویر Dynamic Rang می‌گویند. High Dynamic Rang یا HDR فرآیندی است که محدوده دینامیکی ثبت شده توسط لنز دوربین را از آنچه هست فراتر می‌برد و بیشتر می‌کند.
زمانی که در حالت HDR عکاسی می‌کنید، دوربین سه عکس متوالی با درجه روشنایی متفاوت از صحنه می‌گیرد. سپس نرم‌افزار دوربین این عکس‌ها را با هم ادغام می‌کند و با حفظ تاریک‌ترین و روشن‌ترین نواحی تصویر آنها را به یک عکس تبدیل می‌کند.

حال سوالی که پیش می آید این است که چه زمانی باید از این قابلیت استفاده کنیم:
همانطور که گفتیم لازم نیست حالت HDR در تمامی عکس‌ها فعال باشد. عکاسان حرفه‌ای بنا بر تجربه به خوبی می‌دانند چه زمانی باید از HDR استفاده کنند تا عکس‌های بهتری بگیرند. شما هم با خواندن نکات زیر می‌توانید زمان صحیح استفاده از HDR را بیاموزد.
*مناظر طبیعی
نور یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در گرفتن یک عکس خوب است، اما نور خورشید در فضای بیرونی می‌تواند مشکل‌زا شود و تضاد زیادی در تصویر به وجود آورد. در این شرایط HDR می‌تواند این اختلاف کنتراست را به تعادل برساند، در نتیجه بخش‌های سفید روشن و سیاه تاریک کمتری در عکس دیده خواهند شد.

*صحنه‌هایی با نور کم یا ضد نور
اگر عکس شما خیلی تاریک است، یا بعضی از بخش‌های آن خیلی تاریک است، استفاده از HDR می‌تواند در افزایش کلی سطح روشنایی کمک کند. البته اگر محسط عکاسی تاریک باشید، یا نور کمی وجود داشته باشد، نباید انتظار معجزه از HDR را داشته باشید.

در ادامه در جاهایی که نباید از این قابلیت استفاده کنیم، نام می بریم:
*زمانی که شما یا سوژه در حال حرکتید
با توجه به اینکه در حالت HDR از سوژه چند عکس متوالی گرفته می‌شود اگر در این فاصله چیزی حرکت کند ممکن است تصویر نهایی تار شود. همچنین با توجه به اینکه فرآیند عکاسی HDR کمی بیشتر از حالت عادی طول می‌کشد باید تا پایان یافتن کار در جای خود ثابت بمانید و تکان نخورید.

*صحنه‌هایی با کنتراست بالا
گاهی عکس‌ها با داشتن تضاد و کنتراست زیاد میان بخش‌های تاریک و روشن بهتر به چشم می‌آیند. استفاده از حالت HDR در چنین شرایطی منجر به کاهش این تضاد می‎شود و از زیبایی عکس می‌کاهد.

*صحنه‌هایی با رنگ‌های شاداب و زنده
اگرچه HDR می‌تواند به رنگ‌های بی جان طراوت بخشد، در صفحه‌هایی که رنگ‌های شاداب و زنده وجود دارد تاثر منفی می‌گذارد و رنگ‌ها را بیش از حد اشباع می‌کند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا