پزشکی و سلامت

چرا جوش ها از بین نمیروند ؟!

کلاتوز پیلاریس پوست یکی از دلایل ایجاد جوش بر روی پوست است. جوش‌ها عموماً به دلیل آلوده شدن فولیکول‌ های مو یا بسته شدن منافذ پوست ایجاد می‌شوند و معمولا بر روی صورت، کمر، قفسه سینه و شانه‌ها به وجود می‌آیند. در واقع وقتی که غده‌های چربی در پوست فعال شوند این جوش‌ها حاصل می‌شوند.جوش‌های روی بازوها به طور خاص از ابتلا به کلاتوز پیلاریس ناشی می‌شوند اما درمان دارند.

به طور کلی وقتی یکی از منفذهای پوست یا غده‌های چربی که باعث نرمی پوست می‌وشند، توسط باکتری یا چربی زیاد یا مو بسته شود،جوش ایجاد می‌شود. بنابراین آن قسمت از پوست ملتهب می‌شود و پوست با آن تقلا می‌کند و این حالت بر روی هر قسمت از پوست که ایجاد شود، اگرچه حالت ظاهری ناخوشایندی ایجاد می‌کند، ولی وضعیت حادی نیست.

در هر صورت برای درمان این وضعیت اگر چه شاید به جلوگیری از ایجاد جوش یا از بین رفتن کامل آن کمک نشود ولی با روش‌هایی اندازه جوش و یا مدت بهبود آن کاهش می یابد. برای این منظور توصیه می‌شود بازوها را دو بار در روز با آب گرم و صابون بشویید. اما اسکراب نکنید زیرا وضعیت را تشدید می‌کند. همچنین مالیدن یک سری محلول از قبیل کلیراسیل که دارای بنزیل پروکسید است به بهبود آن کمک می‌کند. در واقع این محلول یک آنتی باکتریال است که سلول‌های مرده پوست را حذف می‌کند. در نتیجه انسداد منفذ کمتر رخ می‌دهد. اما از آنجایی که این محلول پوست را بیش از حد خشک می‌کند، به محض بهبودی جوش‌ها باید مصرف آن را قطع کنید. ضمناً به هیچ عنوان جوش را فشار ندهید چون سبب ایجاد زخم می‌شود. کلاتوز پیلاریس پوست که سبب ایجاد جوش‌ها می‌شود، به این دلیل است که کراتین پروتئین فولیکول‌های مو را می‌بندد. مو در زیر پوست گیر می‌کند و پوست ملتهب می‌شود و در نهایت جوش ایجاد می‌‌شود. البته همانطور که گفته شد، وضعیت حادی نیست و خود به خود از بین می‌رود ولی برای درمان خانگی نیز روش‌هایی وجود دارد. مثلاً به جای دوش آب داغ با آب ولرم دوش بگیرید تا پوست زیاد خشک نشود و بعد از هر بار حمام لوسیون پوست بمالید.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا