پزشکی و سلامت

درمانی جدید برای ویروس ایدز

بر اساس یافته های جدید علمی استفاده از تزریق وسیع پادتن‌های خنثی‌کننده به عنوان نوعی استراتژی بالقوه ممانعت، اغلب افراد را از ریسک بالای انتقال اچ آی وی محافظت می‌کند. تحقیقی که در مجله پزشکی Nature منتشر شد توسط دانشمندان موسسه ملی بیماری‌های عفونی و آلرژی به عنوان بخشی از موسسه ملی سلامتی و دانشگاه راکفلر نیویورک انجام شده بود.

در این تحقیق، محققان به صورت هفتگی نوعی میمون را به طور مقعدی در معرض مقدار پایینی از ویروس نقص ایمنی همگونه انسان قرار دادند که این شامل اجزای اچ آی وی و نوعی ویروس مرتبط با میمون می‌شود.

طی این مراحل بررسی ویروس به طور میانگین سه هفته طول کشید تا این ویروس در خون حیوانات درمان نشده ظاهر شود. به منظور بررسی این که آیا تزریق bNAb، محافظت بلندمدت در مقابل عفونت SHIV را ایجاد می‌کند یا نه، دانشمندان به سه گروه شش تایی از میمون‌ها، تزریق واحد یکی از سه bNAb را در مقابل اچ آی وی ارائه دادند و سپس حیوانات را به طور هفتگی درمعرض مقدار کمی از SHIV قرار دادند. در همه این موارد، تزریقbNAb  ابتلا به SHIV با طولانی‌ترین دوره یعنی یک دوره بیست و سه هفته‌ای محافظت به تأخیر افتاد. نهایتاً محققان دریافتند طول دوره این نوع از محافظت قطعاً به قدرت پادتن و ۵۰ درصد نیز به میزان طول عمر پادتن در خون و بافت ها بستگی دارد. این تحقیق همچنین به این مسئله اشاره کرد که به منظور ثبت اولین مرحله از دو دوره آزمایشی بالینی طراحی شده برای انسان، گروه تحقیقاتی تزریق یکی از سه bNAb فردی را برای ممانعت از عفونت اچ آی وی شروع کرده است.

این تحقیق اطلاعات مفیدی را برای درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری فراگیر و مهلک ایدز ارائه می‌دهد. اما برای اعمال این روش و استفاده از پادتن برای جلوگیری از ابتلا به ایدز باید تحقیقات بیشتری انجام شود و پزشکان نباید صرفاً بر اساس این تحقیق اقدام به درمان انسان‌های مبتلا به ویروس ایدز کنند. در صورت تایید این گونه روش‌ها تحولات وسیعی در بیماری ایدز ایجاد خواهد شد.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا