گجت

با میکروسکوپ جدید زیر دریایی صحنه جنگ مرجان ها را ببینید

دانشمندان دریایی در حال گرفتن عکس نزدیک از زندگی هرگز دیده نشده مرجان ها هستند.به لطف یک سیستم تصویر برداری میکروسکوپ تازه توسعه یافته که برای زیرآب استفاده می شود.میکروسکوپ غواص عمل،از موسسه اقیانوس شناسیscrippsاز دانشگاه کالیفرنیای سن دیگو،به محققان این اجازه را می دهد برای مشاهده تعاملات در مقیاس میلیمتری و همانند اینکه در طبیعت زندگی می کنند نشان میدهد،مثلا رفتار بوسیدن یکدیگر مرجان ها و دعوای آن ها را بر سر چمن ها نشان می دهد.
marine-microscope-1
درحالی که صخره های مرجانی می توانند بیش از هزاران کیلومتر را طی کنند ،آن ها توسط پلیپ های کوچک حدود یک میلیمتری ساخته شده اند،که باعث مطالعه حیات این اشکال کوچک می شود و فرآیند هایی است که که در سطح کوچک برای نظارت بر سلامت اکوسیستم های بزرگ مانند صخره رخ می دهد حیاتی است.اما زمانی که دانشمندان این موجودات را بیرون اقیانوس آوردند و در آزمایشگاه به مطالعه آن ها پرداختند محتوای وسیع تر از رفته و اطلاعات جمع آوری شده محدود شد.

marine-microscope-3
میکروسکوپی که دربالا ذکر شد اولین وسیله برای عکس گرفتن با وضح بالای میکرومتری در زیر دریاست که میتواند از میکرواورگانیسم صخره در زیستگاه بومی خود بدون اختلال مطالعه شود.قبلا دستگاهی این چنینی برای تصویر برداری پلنکتون ها ساخته شده بود ولی این دستگاه جدید قدرت بیشتری دارد که حتی این ذره های ریز را مانند چشم انسان به ما نشان می دهد.

709511.jpg.ashx
با بدنه فعلی،میکروسکوپ میتواند به اعماق زیر ۳۰متر برده شود،با این وجود عملیات فرورفتن عادی تنها به عمق ۹متر در نظر گرفته می شود.همچنین یکی از اعضای تیم سازنده میکروسکوپ اعلام کرده با افزایش ضخامت پورت میتوان این عمق را افزایش داد.

marine-microscope-4
در دریای سرخ در سواحل فلسطین اشغالی شخصی تعامل بین دو گونه جداگانه مرجان را مورد بررسی قرار داده و تصاویر گرفته شده به این گونه اند که آن ها در رقابت بر سر املاک هستند و از خود مواد شیمیایی خشن ترشح می کنند که برای نابود کردن بافت گونه مخالف است درحالیکه مرجات به صورت مشابه با گونه خود این پرخاش را نشان می دهد.

marine-microscope-5
این میکروسکوپ همچنین می تواند برای مطالعه بعدی این موجودات حرکت آهسته تا زمان هشت ساعت ضبط کند.بوسیدن مرجان ها نیز در ضبط شبانه مشاهده شد و در دوره ای از شب در آغوش هم بودند.

منبع:gizmag

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا