نظامی

سلاح ویژه “سرویس امنیت فدرال روسیه”

1464900212_cc45ac0420ee59467c9258bd6f7d7f2e

یکی از معروف‌ترین سلاح‌های روسی VKS نام دارد که در خانواده سلاح‌های گرم با قابلیت عمل در قسمت پشت ماشه طبقه‌بندی می‌شود و البته آن را با نام VSSK هم می‌شناسند. این سلاح نخستین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی برای سرویس امنیت فدرال روسیه FSB ساخته شد.

2-2(3)

سلاح ۱۲٫۷ در ۵۵ میلیمتری VKS که هنگام شلیک صدای بسیار کمی تولید می‌کند، برای عملیات‌های ویژه که قرار است در سکوت و اختفا انجام شود؛ مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به مدل ۹ در ۳۹ میلیمتری (VSS نسخه قدیمی تر این سلاح) که آن هم به صورت بی‌صدا عمل می‌کند بسیار دقیق‌تر است و قابلیت‌های نشانه‌گیری ویژه را ارایه می‌کند.

vyhlop

اهداف مشخص برای VKS پیاده‌نظام‌های مجهز به پوشش‌های زرهی سنگین هستند و برای این سلاح یک سیستم تثبیت کننده داخلی در نظر گرفته شده است که به جز حذف صدا، تمرکز روی هدف را هم دقیق‌تر می‌کند. بخش مارپیچ در لوله اسلحه با طول ۹۷ میلیمتر ساخته شده است. این اسلحه همچنین با دقت یک دقیقه در قوس در محدوده ۱۰۰ متری با گلوله‌های ویژه خود شلیک می‌کند.

image

از روی سلاح VKS مدل‌های مختلفی ساخته شده است که هر کدام از آنها در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلف این سلاح روسی به قرار زیر معرفی شده است:

مدل SC-130- استاندارد

مدل SC-130U – مخصوص آموزش

مدل SC-130PT  – مخصوص افزایش دقت در هدفگیری (برای گلوله‌های ۵۹ گرمی)

مدل SC-130PT2 – مخصوص افزایش دقت در هدفگیری (برای گلوله‌های ساخته شده از جنس برنز)

مدل SC-130VPS – مخصوص افزایش نفوذ (برای گلوله‌های ۷۹ گرمی) – نفوذ زرهی: با قابلیت نفوذ در فولاد به ضخامت ۱۶ میلیمتر از فاصله ۲۰۰ متری، یا نفوذ در زره‌های سنگین از فاصله ۱۰۰ متری

این سلاح از سال ۲۰۰۴ میلادی به صورت رسمی در میادین نبرد مورد استفاده قرار گرفته است و تولید آن به صورت ویژه برای سرویس امنیت فدرال روسیه ادامه میابد. طراحی و تولید این سلاح را دفتر مرکزی طراحی سلاح‌های ورزشی و شکاری روسیه (SKIB SOO) برعهده داشته است.

3212e2778528b382dfd6d399c584937d

طول این اسلحه ۱۱۲۰ میلیمتر، طول مخزن قرارگیری فشنگ‌ها ۴۵۰ میلیمتر، عرض آن ۲۲۰ میلیمتر و ارتفاع آن هم ۲۲۰ میلیمتر است. این سلاح روسی ۷ کیلوگرم وزن دارد.

vyhlop

گفتنی است سرویس امنیت فدرال روسیه آژانس اصلی امنیتی فدراسیون روسیه و جانشین اصلی کمیته امنیت کشور در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (کاگ‌ب) است. مسئولیت اصلی آن در داخل کشور عبارتند از ضد اطلاعات، امنیت داخلی و مرزی، مبارزه با تروریسم و همچنین بررسی برخی از انواع دیگر از جنایت‌های بزرگ است.

Выхлоп7-1

منبع specnaz

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا