پزشکی و سلامت

نشانه های سکته مغزی چیست ؟

دانستن پنج نشانه ناگهانی و اخطاردهنده شدید از علائم سکته مغزی به حفظ زندگی و کاهش تعداد افرادی که دچار این مشکل شده اند، کمک خواهدکرد. دکتر دوجین کیم متخصص عصب شناس در مرکز پزشکی یو سی ال ای در سانتا مونیکا در یکی از خبرهای بیمارستان اعلام کرد که “دو کلیدواژه “ناگهانی” و “شدید” در خصوص سکته مغزی وجود دارد.”

سازمان سکته مغزی آمریکا هشدار می‌دهد هرکسی که متوجه علایم زیر می‌شود سریعا باید با اورژانس تماس بگیرد:

بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، بازو یا پا (مخصوصاً در یک طرف بدن)

گیجی ناگهانی یا مشکل در صحبت یا درک کلام

مشکلات ناگهانی در بینایی در یک چشم یا هر دو چشم

مشکل ناگهانی در راه رفتن یا از دست دادن تعادل و یا مشکل در هماهنگی

سردرد شدید بدون هیچ گونه دلیل مشخصی

کیم توضیح داد سکته مغزی دلیل اصلی از کار افتادگی جوانان در آمریکاست. مردمی که دچار سکته مغزی شده اند، نیاز به توجه پزشکی فوری دارند تا بهبود یابند و ریسک مرگ یا اثرات بلندمدت عوارض بعدی در آنها کاهش یابد.

کیم گفت “اگر شخصی سکته مغزی ایسمیک داشته باشد- نوعی سکته که در آن رگ مغز مسدود یا محدود می‌شود – تأثیرات معکوس می‌شود یا اساساً کاهش می‌یابد. ولی اگر مطمئن نیستند که علائم از بین خواهد رفت، تاثیر درمان کم خواهد شد.

او ادامه داد اما علائم اخطاردهنده یا نشانه‌های سکته مغزی شاید غیر قابل تشخیص باشند. بخشی از مشکل این است که بسیاری از افراد فکر می‌کنند سکته مغزی فقط برای دیگران رخ می‌دهد.

سکته مغزی اغلب در جوان‌ها بیشتر رخ می‌دهد. اما در هر صورت در هر سنی از جوانی، میانسالی و پیری احتمال وقوع وجود دارد.

طبق گزارش سازمان سکته مغزی آمریکا امکان سکته مغزی در زنان بیشتر از مردان هست. همچنین سیاه‌پوست‌ها نیز بیشتر از افراد سفید‌پوست در معرض سکته مغزی هستند.

به علاوه افراد دارای سابقه سکته در خانواده نیز در معرض ریسک بیشتری درباره سکته مغزی قرار دارند. این عامل ریسک عوض نخواهد شد. اما راه‌هایی وجود دارد که ریسک سکته را کاهش دهد. مواردی از این قبیل عبارتند از:

ورزش منظم

حفظ وزن نرمال

رعایت رژیم غذایی سالم

حفظ سطح کلسترول در حد سالم

چک کردن منظم فشار خون

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا